Mieszkańcy gminy Mirzec w powiecie starachowickim setną rocznicę odzyskania niepodległości uczczą postawieniem pomnika. Obelisk zlokalizowany będzie w centrum Mirca, na tle zabytkowego dworku modrzewiowego, kojarzonego z wydarzeniami powstania styczniowego.
Jak informuje Monika Nosowicz-Kaczorowska z Urzędu Gminy w Mircu, pomnik składa się z sześciu paneli o wysokości 4 metrów, które tworzą układ przestrzenny. W świetle ustawionych równolegle płyt widnieje kontur Polski.
Napisy na płytach przypominają najważniejsze wydarzenia z historii kraju: 1794 – Insurekcja Kościuszkowska, 1830- 1831 – powstanie listopadowe, 1863- 1864 – powstanie styczniowe, 1914- 1918 – I wojna światowa, 11 listopada 1918 – Niepodległość. Na ostatnim panelu umieszczony został napis „Mieszkańcy Gminy Mirzec 2018”.
Materiał, z którego został wykonany pomnik, blacha corten, tzw. rdzewiejąca, nawiązuje do tradycji górniczych w gminie. Płyty ustawione są na pokrytym ciemnym granitem cokole o wymiarach 3,3 na 3,3 metra. Na cokole umieszczony został napis, cytat z homilii Jana Pawła II, wygłoszonej podczas mszy świętej na Placu Zwycięstwa w Warszawie 2 czerwca 1979 roku: „Wszystko, co Polskę stanowi… To wszystko: dzieje Ojczyzny, tworzone przez każdego jej syna i każdą jej córkę od tysiąca lat i w tym pokoleniu i w przyszłych – choćby to był człowiek bezimienny i nieznany”.
Pomnik będzie podświetlony, iluminacja obejmie także fragment skweru. Oficjalne odsłonięcie zaplanowane jest w Mircu na 11 listopada.