100 lat temu, 11 listopada 1918 roku, Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość. Poza obchodami wojewódzkimi, które pod auspicjami wojewody świętokrzyskiego odbędą się w Kielcach, uroczystości zaplanowano w wielu gminach regionu świętokrzyskiego.
KIELCE
Wojewódzkie obchody 11 listopada rozpoczną się piknikiem „Służymy Niepodległej” na placu Wolności w Kielcach już w sobotę o godzinie 13.00. Festyn organizują Ministerstwo Obrony Narodowej i Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce. Uczestnicy wspólnie odśpiewają pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego „Marsz pierwszej brygady.
Niedzielne obchody rocznicowe rozpocznie złożenie kwiatów przed Pomnikiem Niepodległości przy kieleckim dworcu PKP. Potem o godzinie 11.00 w kieleckiej katerze odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego.
Po mszy, o godzinie 12.00 uczestnicy włączą się w ogólnopolską akcję odśpiewania hymnu dla Niepodległej. Następnie przeniosą się na plac Wolności. Zostaną odsłonięte wieńce z brązu przy pomniku Józefa Piłsudskiego oraz wręczone odznaczenia państwowe. Zaplanowano także przemówienia. Później odbędzie się m.in. rekonstrukcja historyczna i wieczorem pokaz laserowy.
W obchody święta niepodległości włącza się m.in. straż pożarna, która pokaże najnowocześniejszy sprzęt ratowniczy i przygotuje pokazy dynamiczne. Z kolei straż graniczna zaprezentuje pojazd, który jest wyposażony w specjalistyczne urządzenia wykorzystywane przy kontrolach cudzoziemców.
Program obchodów Święta Niepodległości – Kielce, 11 listopada 2018:
- 10.30: Złożenie wieńca przez Wojewodę Świętokrzyskiego przed Pomnikiem Niepodległości.
- 11.00: Msza Święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej pod przewodnictwem J.E. ks. biskupa Jana Piotrowskiego, Ordynariusza Diecezji Kieleckiej.
- 12.00: Wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”.
- 12.15: Przemarsz przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności (ulicami Dużą, Sienkiewicza, Hipoteczną).
- 12.40: Oficjalna część uroczystości na Placu Wolności:
– złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Kielce, – podniesienie Flagi Państwowej, – odegranie Hymnu Państwowego, – uroczysta zmiana wart, – przemówienie Wojewody Świętokrzyskiego, – wręczenie odznaczeń państwowych, – wręczenie medali okolicznościowych na 100-lecie niepodległości, – odsłonięcie przez Wojewodę Świętokrzyskiego i Prezydenta Miasta Kielce brązowych wieńców przy pomniku, – wpis do księgi pamiątkowej, – przekazanie przesłania Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej młodemu pokoleniu, – Apel Pamięci, – salwa honorowa, – złożenie zniczy przez kombatantów wraz z zuchami, – złożenie wieńca od społeczeństwa województwa, – wspólne odśpiewanie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, – defilada pododdziałów przed pomnikiem i trybuną honorową, – krótki koncert w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza.
- 14.30: Rekonstrukcja historyczna „Niepodległość wywalczona – nie podarowana”.
- 15.15: Koncert „Mali wojacy”.
- 15.30: Koncert Listopadowy „Wyśpiewajmy niepodległość”.
- 16.30: Wręczenie nagród laureatom Gry Miejskiej.
- 17.00: Pokaz laserowy.
Imprezy towarzyszące obchodom Święta Niepodległości:
- – 10 listopada – Park Miejski w Kielcach: XI Bieg Niepodległości – impreza sportowa ulicami Kielc. Godz. 11.11: Start biegu krótkiego, godz. 11.11: Start biegu głównego.
- – 10 listopada, godz. 13.00-18.00 – Piknik „Służymy Niepodległej” na Placu Wolności w Kielcach. W programie m.in. koncert Orkiestry Wojskowej z Dęblina oraz Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Krasocin, pokazy sprzętu i wyszkolenia wojskowego, występy artystyczne, pokazy służb mundurowych, musztra paradna. O godz. 17.30 rozpocznie się uroczysty capstrzyk z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
- – 10 listopada o godz. 18.00 Prezydent Kielc zaprasza do Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach na koncert z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości „…a Polska tylko jedna”. Wstęp za zaproszeniami.
- – 11 listopada – Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza w godz. 10.00-17.00, do nieodpłatnego zwiedzania w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich wystawy „Biel, Czerwień, Braterstwo”.
- – 14 listopada, godz. 11.00– Wojewoda Świętokrzyski oraz Rektor Politechniki Świętokrzyskiej zapraszają na seminarium naukowe „Centralny Okręg Przemysłowy – znaczenie dla regionu świętokrzyskiego i gospodarki II Rzeczypospolitej Polskiej” – Politechnika Świętokrzyska. Wstęp za zaproszeniami.
- – 18 listopada, godz. 18.00– Wojewoda Świętokrzyski zaprasza na koncert Chóru i Orkiestry Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” – Centrum Kongresowe Targi Kielce. Wstęp za zaproszeniami.
- – 25 listopada, godz. 18.00 – w Kościele Garnizonowym w Kielcach odbędzie się koncert „Ojczyzno ma…” w wykonaniu zespołu Lumen oraz chóru garnizonowego. Wstęp wolny.
BUSKO-ZDRÓJ
W Busku-Zdroju główne obchody setnej rocznicy polskiej niepodległości rozpoczną się od mszy świętej w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Po niej, około godziny 11.00, uczestnicy uroczystości przejdą ulicą Bohaterów Warszawy, Placem Zwycięstwa i ulicą Mickiewicza na plac przy Galerii BWA Zielona, gdzie na płycie Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz pod pomnikiem Męczeństwa i pomnikiem Żołnierzy Batalionów Chłopskich złożone zostaną wiązanki kwiatów. Następnie uczestnicy przejdą wzdłuż alei Mickiewicza pod pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie o godzinie 12:00 buszczanie włączą się w ogólnopolską akcję śpiewania Hymnu Państwowego. O godzinie 15.00 w Buskim Samorządowym Centrum Kultury zaprezentowany zostanie spektakl „Na skrzydłach niepodległości”. Obchodom towarzyszy szereg innych wydarzeń kulturalnych i sportowych, które potrwają do 18 listopada.
DZIAŁOSZYCE
O godzinie 11.00 uczestnicy uroczystości wyruszą sprzed budynku urzędu miejskiego pod pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie złożone zostaną kwiaty. Uroczystości zakończy msza święta w intencji ojczyzny w kościele parafialnym Świętej Trójcy.
KAZIMIERZA WIELKA
W Kazimierzy Wielkiej uroczystości rozpocznie w południe msza święta w kościele Miłosierdzia Bożego. Po niej kazimierzanie przejdą ulicami miasta ze 100-metrową flagą Polski pod pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie delegacje złożą kwiaty. Wcześniej biało-czerwony korowód zatrzyma się przed Tablicą Pamiątkową św. Jana Pawła II przy Samorządowej Szkole Podstawowej nr 3. Uroczystości zakończy koncert „Dla Niepodległej” w wykonaniu uczniów kazimierskich szkół podstawowych.
MASŁÓW
Obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpocznie o godz. 10.00 Msza Święta w Kościele Przemienienia Pańskiego w Masłowie. Dalsza część uroczystości odbywać się będzie w hali sportowej w Masłowie Pierwszym, gdzie o godz. 11.30 zaplanowano występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej oraz zespołów śpiewaczych i młodzieży z gminy Masłów. O godz. 15.00 mieszkańcy Maslowa złożą kwiaty przed pomnikiem w Wiśniówce. Obchody zakończy w świetlicy w Wiśniówce wieczornica z udziałem zespołów: „Andrzej i Przyjaciele” oraz „Małe Dolinianki”. O tej samej godzinie w Centrum Edukacyjnym „Szklany Dom” w Ciekotach rozpocznie się projekcja filmu dokumentalnego Wojciecha Walkiewicza o muzeum polskim w Rapperswilu „Panie na zamku”. Będzie można także zobaczyć wystawę pt. „O przyszłości Rapperswilu”.
NOWY KORCZYN
Uroczystości rozpocznie o godzinie 11:00 msza święta w kościele Świętej Trójcy. Po niej, delegacje z pocztami sztandarowymi oraz mieszkańcy w asyście Orkiestry Dętej im. Jana III Sobieskiego przejdą pod pomnik w Rynku, gdzie złożone zostaną kwiaty. Uroczystości zakończy występ patriotyczny nowokorczyńskiej młodzieży w świetlicy OSP w Nowym Korczynie.
OPATOWIEC
O godzinie 12:30 w Szkole Podstawowej młodzież zaprezentuje program „Dla Niepodległej”. Po jego zakończeniu uczestnicy udadzą się na mszę świętą do kościoła św. Jakuba Apostoła. Po jej zakończeniu uroczystości przeniosą się pod pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie złożone zostaną kwiaty.
PACANÓW
Uroczystości rozpocznie o godz. 12.00 msza święta w intencji ojczyzny w tamtejszej Bazylice.
Po jej zakończeniu uczestnicy udadzą się pod obelisk marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie nastąpi wciągniecie flagi państwowej na maszt, odśpiewanie hymnu państwowego i złożenie wieńców przy asyście żołnierzy z plutonu strzeleckiego i grupy rekonstrukcyjnej „Jodła”. Następnie kolumna uczestników uda się do Europejskiego Centrum Bajki, gdzie o godzinie 14.00 rozpocznie się uroczysta sesja Rady Gminy Pacanów. W jej trakcie nastąpi, m.in. wręczenie wyróżnień ,,Pacanowskim Laurem”. Obchody zakończy patriotyczny program artystyczny.
PIŃCZÓW
W Pińczowie główne obchody rozpoczną się o godzinie 10:00 od złożenia kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Następnie w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury zainaugurowana zostanie uroczysta sesja Rady Miejskiej i Rady Powiatu, którą uświetnią występy artystyczne pińczowskiej młodzieży. O godzinie 11.30 rozpocznie się msza święta w kościele św. Jana Apostola i Ewangelisty, po której uczestnicy przejdą pod pomnik Konstytucji 3 Maja. Tam po odegraniu hymnu państwowego i wciągnięciu biało-czerwonej na maszt złożone zostaną kwiaty.
SKALBMIERZ
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 9.40 od przemarszu ulicami miasta pod Pomnik Niepodległości, gdzie odegrany zostanie hymn państwowy i złożone zostaną kwiaty. Następnie, o godzinie 10.00 uczestnicy obchodów wezmą udział w mszy świętej. O godzinie 17.00 w skalbmierskiej remizie OSP rozpocznie się koncert patriotyczny.
SOLEC-ZDRÓJ
Kwadrans przed godziną 10.00 delegacje złożą kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza na soleckim cmentarzu, a następnie wezmą udział w mszy świętej w kościele św. Mikołaja. Po niej uroczystości przeniosą się do hali sportowej, gdzie rozpoczną się występy artystyczne.
WIŚLICA
W południe mieszkańcy miasta i gminy Wiślica włączą się w akcję „Niepodległa do hymnu”, który odśpiewają w Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Tam o godzinie 12.10 rozpocznie się msza święta w intencji ojczyzny. Po niej uczestnicy obchodów złożą kwiaty pod pomnikiem Ofiar Terroru Hitlerowskiego na Ziemi Wiślickiej na Rynku miasta. Wydarzenie uświetnią występy artystyczne i koncert wiślickiej orkiestry dętej.