Na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach zabrzmiały dziś fragmenty „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Cytaty z naszej narodowej epopei, w wykonaniu uczniów szkół ponadgimnazjalnych, zrealizowano w ramach projektu „Centrum Polszczyzny”, którego celem jest upowszechnianie wśród młodzieży idei humanistycznych oraz patriotycznych i popularyzowanie ojczystej literatury. Wydarzenie nawiązuje do obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Elżbieta Pruchnicka, polonistka z III Liceum Ogólnokształcącego imienia Cypriana Kamila Norwida w Kielcach, a także koordynatorka projektu podkreśla, że pomimo tego, iż dzieło Adama Mickiewicza, jest powszechnie znane, „Pan Tadeusz” nie jest ulubioną lekturą uczniów.
– Chcemy ich jednak przekonać, pokazując piękny język. To także okazja do zrozumienia polskiej mentalności, naszego narodowego ducha – dodaje.
Wspólne czytanie epopei nie jest być może spektakularnym sposobem na uczczenie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, jednak jest to bardzo patriotyczne spotkanie z utworem, który jest wizytówką naszego kraju.
Uczniowie, którzy przedstawiali dziś fragmenty „Pana Tadeusza”, podkreślają, że to dla nich ważna lektura, także w kontekście egzaminu maturalnego.
– Musimy znać jej treść. Niektórzy mogą uważać, że w tej lekturze jest za dużo historycznych i patriotycznych treści, a jej język może być również niezrozumiały. Jednak dzięki takim przedsięwzięciom możemy poznać ją na nowo. Możemy także sami zaprezentować nowe spojrzenie na tę lekturę. Ten utwór ukazuje w pigułce historię Polski, zwłaszcza tego okresu po rozbiorach, kiedy wiele osób musiało udać się na emigrację – zaznaczają.
Projekt „Centrum polszczyzny” realizowanym przez III Liceum Ogólnokształcące imienia Cypriana Kamila Norwida współorganizowało także sześć placówek ponadgimnazjalnych z Kielc oraz Powiatowy Zespół Szkół w Chęcinach.