Prof. Tadeusz Gadacz był gościem spotkania: „Pięć koncepcji dialogu”, które odbyło się w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu przy ul. Planty 7 w Kielcach. Profesor to filozof i religioznawca, wieloletni asystent i współpracownik ks. prof. Józefa Tischnera, prof. Collegium Civitas w Warszawie, dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego.
Zajmuje się historią filozofii XX wieku, filozofią człowieka, filozofią religii, kondycją myślenia, analizą przemian kultury i cywilizacji oraz mentoringiem. Jest autorem ponad 200 publikacji naukowych w języku polskim i w innych językach. Do jego najnowszych prac należą m. in: „Rozumowe poznanie Boga”, „Filozofia człowieka jako filozofia losu”, „O umiejętności życia”, „Bóg w filozofii XX wieku”, czy „O ulotności życia”. (2009). Przełożył też na język polski „Gwiazdę zbawienia” Franza Rosenzweiga.
Tadeusz Gadacz jest laureatem wielu nagród, a w 2008 roku został wybrany przez studentów najlepszym wykładowcą w historii Collegium Civitas. Publikuje w prasie i czasopismach. Najnowsza jego książka pt. „Uniwersalne prawdy i prawa życia dla mądrych ludzi na trudne czasy” ukazała się w lipcu tego roku.
Podczas spotkania profesor mówił o dialogach: komunikacji, rozumienia, społecznym, w którym jest prawdomówność oraz wynikającym z niedomówień i uważności. „Żyjemy w różnych światach i stąd potrzeba dialogu” – podsumował spotkanie prof. Tadeusz Gadacz.
Spotkanie z prof. Tadeuszem Gadaczem wpisane było w cykl „Idee XXI wieku”, w ramach którego Instytut Kultury Spotkania i Dialogu gości osoby, które pomagają zrozumieć współczesne prądy intelektualne i zjawiska społeczne. W ramach tego cyklu przy Planty 7 gościł już prof. Aleksander Smolar, kolejnym zaś gościem będzie dr Piotr Cywiński.