1 grudnia tradycyjne, papierowe zwolnienia lekarskie o niezdolności do pracy odejdą do historii. Zastąpią je e-zwolnienia, które będą wystawiane przez lekarzy drogą elektroniczną.
Jak poinformował przebywający w środę w Kielcach Marcin Zieleniecki, wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, obecnie z tej formy korzysta już prawie połowa lekarzy w województwie świętokrzyskim.
– Rolą lekarza będzie wpisanie w systemie numeru PESEL pacjenta. Wówczas dane pacjenta i pracodawcy będą automatycznie zaczytywane na komputerze lekarza. Następnie medyk będzie musiał wpisać tylko kod choroby i okres niezdolności do pracy pacjenta – wyjaśnia wiceminister Marcin Zieleniecki.
Jak przypomniała Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, nasz region, jako drugi w kraju, po województwie mazowieckim, rozpoczął wdrażanie e-zwolnień lekarskich.
– Jestem przekonana, że nasze województwo jest przygotowane do wprowadzenia tego rozwiązania. To jest bardzo szybka forma przekazania zwolnienia do zakładu ubezpieczeń społecznych oraz do pracodawcy.
Dariusz Saletra, specjalista chirurg, a zarazem prezes Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Artimed informuje, lekarze zatrudnieni w tej przychodni już od kilku miesięcy wypisują e-zwolnienia. To bardzo dobre rozwiązanie, dzięki któremu lekarz może poświęcić więcej czasu pacjentom, a mniej biurokracji. Przede wszystkim nie trzeba wpisywać danych pacjenta, co zmniejsza ryzyko błędu.
Jak podkreślił senator Krzysztof Słoń, członek Senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, obecny rząd przywiązuje bardzo duże znaczenie do kwestii związanych z ochroną zdrowia.
– Świadczy o tym chociażby przekazywanie coraz większych środków w system ochrony zdrowia. Od 2015 roku jest to ponad 25 miliardów więcej. W przyszłym roku będzie to 4,86 procent PKB. To są naprawdę ogromne pieniądze. Na zabezpieczenie Polaków związane z absencją chorobową przeznaczane jest rocznie 21 miliardów złotych – dodał senator Krzysztof Słoń.
W Polsce do wystawiania e-zwolnień lekarskich uprawnionych jest ponad 145 tysięcy lekarzy, z których blisko 105 tysięcy ma już elektroniczny profil niezbędny do wystawiania takich dokumentów drogą elektroniczną.
Od stycznia 2016 roku do wczoraj lekarze wystawili ich w sumie już 7,5 miliona.