Zbyt duża liczba leków przyjmowana w ciągu doby nie pozostaje bez znaczenia na serce. O tym jak leki działają na serce i układ krążenia oraz o niebezpiecznych interakcjach leków rozmawialiśmy w „Czasie dla zdrowia”. Gościem spotkania był doktor nauk medycznych Hubert Konstantynowicz – specjalista kardiolog.
Panie doktorze w jakim stopniu leki mogą wpływać na nasze serce?
Zależy jakie leki. Jeśli pacjent zażywa farmaceutyki, które stosuje się w przypadku chorób serca i układu krążenia, to ich działanie zawsze powinno przynosić pozytywne skutki. Po to się je zleca. Inaczej wygląda sprawa, jeśli pacjent chorujący na serce zażywa leki stosowane w innych schorzeniach. Na przykład obok leków sercowych, przyjmuje leki przeciwzapalne lub przeciwbólowe.
Udowodniono, że w przypadku przyjmowania więcej niż 5 leków na raz, interakcje mogą być nieprzewidywalne, a tym samym bardzo niebezpieczne. W skrajnych przypadkach prowadzące nawet do śmierci.
Jak się ustrzec takiej sytuacji ?
Przede wszystkim zawsze należy informować lekarza o tym, jakie leki bierzemy. To jest niezwykle ważne. Często zdarzają się sytuacje, że pacjenci nie mówią lekarzowi o swoich innych chorobach. Jeszcze raz chcę zaznaczyć, że jest to bardzo ważne. Może decydować nawet o życiu.
Należy też zwracać uwagę na to jakie leki przyjmujemy, warto przeczytać ulotki. Są grupy leków, które mogą być mocno obciążające dla serca i układu krążenia. To między innymi leki przeciwzapalne lub onkologiczne.
Więcej o wpływie leków na serce w rozmowie.
Posłuchaj audycji
Część pierwsza:
Część druga: