– To będzie wielka gratka dla miłośników lokalnej historii. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” przygotowało portal Mapa Pamięci. Serwis ma przybliżyć mieszkańcom regionu nieznaną historię działań żołnierzy Armii Krajowej – informuje Dionizy Krawczyński, prezes stowarzyszenia.
Do każdego wydarzenia przygotowano specjalny, krótki opis działań żołnierzy. Ponadto zamieszczono wskazówki dojazdu do miejsc pamięci. Jak na razie przedstawiono kilkadziesiąt historii z Kielc, Bodzentyna, Chęcin i Piekoszowa.
– Na stronę wstawiamy miejsca, gdzie coś wydarzyło się w trakcie II wojny światowej. Na przykład przy ulicy Słonecznej w Kielcach istniała kiedyś firma „Metalowiec”, gdzie w czasie okupacji wykonano 150 tysięcy konspiracyjnych granatów. Historia niesamowita, ale nikt nie wie, gdzie to było – mówi Dionizy Krawczyński.
Na wiosnę stowarzyszenie chce zapraszać młodzież i dorosłych do interaktywnej gry. Zabawa miałaby polegać na odwiedzaniu miejsc pamięci, za co użytkownicy otrzymywaliby punkty. Jak dodaje Dionizy Krawczyński – dla młodych będzie to kolejne narzędzie do poznawania historii. Wspomina, że podczas wizyty i lekcji historii w szkole w Micigoździe zapytał uczniów, gdzie w tej miejscowości znajdowało się pole zrzutowe. Nikt nie znał odpowiedzi.
– Pole zrzutowe znajdowało się dosłownie dwa kilometry od szkoły. Pokazałem uczniom, jak zwykły telefon, który dla młodzieży jest czymś normalnym może być niesamowitym narzędziem do poznania historii – dodaje Dionizy Krawczyński.
Jak na razie przygotowano opisy ponad 60 miejsc pamięci. Część z nich opatrzona jest także w fotografie z okresu II wojny światowej. Na wiosnę być może będzie ich nawet trzysta. Dotychczas pięć gmin z województwa świętokrzyskiego podpisało ze stowarzyszeniem porozumienia dotyczące promowana serwisu. Pełny adres strony internetowej: https://mapapamieci.net/mapa-pamieci/
Partnerem projektu jest Polskie Radio Kielce.