Stulecie niepodległości świętuje w tym nie tylko Polska, ale również Armenia. Wystawę przybliżającą najwybitniejszych przedstawicieli społeczności ormiańskiej w Polsce zorganizowano w Ostrowcu. Jej tytuł to „Ormianie w służbie Rzeczpospolitej”.
– Oba kraje są ze sobą ściśle związane – mówi Maciej Bohosiewicz, przewodniczący Fundacji Armenian, która zorganizowała wystawę. Składa się ona z kilkunastu tablic, które można z łatwością przewozić. Dzięki mobilności wystawa może trafić do dużej liczby osób i pokazać, jak duży był wkład Ormian w rozwój Rzeczpospolitej i odzyskanie niepodległości. Maciej Bohosiewicz dodaje, że młode pokolenie w ogóle nie wie o istnieniu takiej mniejszości w Polsce.
Dariusz Loranty, kustosz wystawy, podkreśla, że polscy Ormianie to mniejszość, która nigdy nie stanęła po stronie okupanta czy zaborcy, w przeciwieństwie do innych mniejszości. Dariusz Loranty dodaje, że w czasie rzezi wołyńskiej zginęło więcej Ormian, niż Polaków.
Grair Magakian, Ormianin mieszkający od 25 lat w Ostrowcu Świętokrzyskim mówi, że Ormianie na ziemiach polskich żyją od co najmniej 650 lat.
– Zawsze funkcjonowali jako element całości. Jako diaspora, nigdy nie byli wyobcowani - mówi Grair Magakian.
Wystawa prezentowana jest w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu. W jej otwarciu udział wziął Ambasador Republiki Armenii w Polsce Edgar Ghazaryan.