Biegunka u dziecka, to jedna z najczęstszych dolegliwości. Szczególnie jesienią i zimą, kiedy nasze organizmy i tak są już osłabione otaczającymi nas wirusami i infekcjami. Jedno jest pewne – nie wolno jej lekceważyć i warto przyspieszyć jej zakończenie, ponieważ bardzo osłabia organizm dziecka. O tym, kiedy możemy mówić o biegunce, czy można ją leczyć samemu i dlaczego jest tak niebezpieczna – rozmawialiśmy z doktorem n. med. Wojciechem Przybylskim, specjalistą pediatrą.
– Jak wiele dzieci zgłasza się do Pana z biegunką?
Właśnie ten okres – październik i listopad, to miesiące kiedy tych przypadków jest zdecydowanie więcej niż w innych porach roku. Głównie dominują schorzenia związane z infekcjami wirusowymi przewodu pokarmowego. One u dzieci zaczynają się różnie, najczęściej są to wymioty, gorączka do 38 – 38,5 stopnia, a następnie dołączają się wolne stolce. Niepokojące jest to, że choroba ma dynamiczny przebieg, czyli dochodzi do szybkiego odwodnienia z powodu wielokrotnych wymiotów, a następnie wolnych, wodnistych stolców.
– Jak długo musi się ten stan utrzymywać, by móc mówić o biegunce?
Biegunka, to jest oddanie jednego stolca z domieszką krwi, śluzu lub ropy. Dlatego jeden stolec w ciągu doby mający już te charakterystyczne cechy świadczy już o biegunce. Natomiast w okresie jesienno-zimowym biegunki przebiegają w sposób znacznie dynamiczniejszy, ponieważ są wywołane przez wirusy, które powodują szybką reakcje organizmu.
– Jakie szkody czyni w organizmie dziecka biegunka?
Wypłukuje z organizmu elektrolity, sód, potas. Utrata tego ostatniego może doprowadzić nawet do zgonu z powodów kardiologicznych. Biegunka może doprowadzić też do odwodnienia dziecka.
– Czy każda biegunka u dziecka wymaga leczenia?
Tak, ponieważ sama nie minie. Zawsze jest przecież jakaś jej przyczyna. Jeżeli biegunka pojawi się w trakcie leczenia antybiotykiem, wówczas należy go odstawić. W początkowej fazie nie musi być ona od razu konsultowana z lekarzem. Matka może sama zmienić dietę, czyli przejść na lekkostrawną (unikać smażonych potraw, świeżych warzyw i owoców, oprócz bananów). Pamiętajmy też, by dziecko dużo piło, najlepiej płynów wieloelektrolitowych. Powinny być one podawane chłodne, nie w temperaturze pokojowej.
– Jakie leki można podać dziecku choremu na biegunkę?
Tylko probiotyki. Niektóre z nich skracają czas biegunki i kilka, czy kilkanaście godzin. Natomiast pozostałych leków, leków przeciwbakteryjnych nie polecamy, dlatego że najczęstszą jej przyczyną jest infekcja wirusowa.
Posłuchaj audycji:
Część pierwsza:
Część druga: