Zakładki do książek, zawieszki, breloki, bransolety oraz ozdoby wykonane z krzemienia pasiastego trafiły do zbiorów Podziemnej Trasy Turystycznej w Opatowie. Wyroby z wyjątkowego kamienia, spotykanego tylko w regionie świętokrzyskim, pochodzą z zakładu Bolesława Wiącka w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Jubiler od 15 lat zajmuje się obróbką krzemienia pasiastego. Jak mówi, sam uczył się tworzyć biżuterię z tego surowca. – Musieliśmy dochodzić do tego, jak go obrabiać, ponieważ jest bardzo twardy – mówi jubiler. Kamień jest także wyjątkowy, ponieważ jest rzadszy niż diament. Ponadto dzięki charakterystycznym pasom żaden wyrób nie jest taki sam.
Dyrektor Powiatowego Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Opatowie Mariusz Szwajkowski podkreśla, że instytucja promuje skarby ziemi świętokrzyskiej, a krzemień pojawia się także na terenie powiatu opatowskiego. Oprócz biżuterii w opatowskich podziemiach można obejrzeć wystawę ćmielowskiej porcelany.
Wystawa wyrobów z krzemienia pasiastego oficjalnie zostanie otwarta 11 listopada w czasie obchodów 100 lat niepodległej Polski.