1 listopada, w Dzień Wszystkich Świętych wspominamy tych, których już nie ma wśród nas.
JERZY ADAMSKI (1940 – 2018)
Wieloletni dyrektor i prezes Wodociągów Kieleckich, pierwszy szef przedsiębiorstwa w obecnym kształcie. Stanowisko dyrektora Związku Komunalnego Wodociągów i Kanalizacji w Kielcach objął 8 września 1992 r., a od 1998 roku, po przekształceniu w Wodociągi Kieleckie, był prezesem przedsiębiorstwa. W tym czasie, spółka rozbudowywała i modernizowała infrastrukturę m.in. na osiedlach: Niewachlów, Zalesie, Baranówek, Sitkówka i Ostragórka. Powiększono sieć na osiedlach Podhale, Ślichowice 2, Dąbrowa i Barwinek. Jerzy Adamski kierował przedsiębiorstwem do 2000 roku. Henryk Milcarz, obecny szef spółki wspomina, że Jerzy Adamski był jego przełożonym. Jak podkreśla, dane im było zaczynać nową epokę po zmianach ustrojowych. Henryk Milcarz twierdzi, że Jerzy Adamski był świetnym inżynierem oraz branżystą. Miał silny charakter i wiedział co chce od siebie i innych ludzi. – Miał honor. Jeżeli dał słowo i nawet jeśli ono nie było dla niego wygodne, to nigdy go nie zmieniał – wspomina Henryk Milcarz. Według obecnego prezesa Wodociągów Kieleckich, Jerzy Adamski był wzorcem człowieka silnego i zdecydowanego, ale wewnątrz ciepłego. Był także bardzo otwarty dla ludzi.
JÓZEF BULIRA (1948 – 2017)
Wójt Lipnika, który rządził gminą nieprzerwanie przez pięć kadencji. Jako pracownik z gminą związany był blisko 50 lat. Zmarł 10 listopada 2017 roku w wieku 69 lat. Został pochowany w Świątnikach w gminie Obrazów w powiecie sandomierskim.
JERZY ĆMAK (1927 – 2018)
Urodził się w Drugni w gminie Pierzchnica. W latach 1943-1944 był łącznikiem w obwodzie Drugnia (ps. „Piegus”) w zgrupowaniu Armii Krajowej „Słonia” i „Szarego”. W latach 1948-1953 studiował na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Po studiach podjął pracę w Świętokrzyskim Parku Narodowym. Początkowo, jako leśniczy (1953 r.) i kierownik organizowanego przez siebie Muzeum Przyrodniczo-Leśnego na Świętym Krzyżu. Następnie, od 1955 roku, jako jego kustosz. W 1963 roku powołany został na zastępcę dyrektora parku. W latach 1983-2004 był członkiem Rady Naukowej Świętokrzyskiego Parku Narodowego, a w dwóch kadencjach był członkiem prezydium Rady ŚPN. Jako naukowiec i wykładowca Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach był promotorem ponad 150 prac dyplomowych magisterskich i dwóch przewodów doktorskich. Problematyka badawcza, jaką zajmował się Jerzy Ćmak to głównie biologia ogólna i regionalna nauka ochrony przyrody (biosozologia), muzealnictwo przyrodnicze, biogeografia. Dorobek naukowy profesora Ćmaka, to przeszło 250 prac publikowanych, ponad 50 niepublikowanych.
JANUSZ DASZUTA (1961 – 2017)
Ksiądz, pastor parafii ewangelicko-metodystycznej w Kielcach. Od lat był związany z Radiem Kielce, gdzie jako stały gość audycji ekumenicznej Aby Byli Jedno przybliżał Kościół Ewangelicko-Metodystyczny. Przez 22 lata był proboszczem parafii Ogród Oliwny, wchodzącej w skład okręgu wschodniego Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP. Ksiądz Janusz Daszuta był działaczem ekumenicznym, społecznym i samorządowym, członkiem Rady Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP. Jako działacz ekumeniczny reprezentował swój Kościół piastując między innymi funkcję przewodniczącego Oddziału Świętokrzyskiego Polskiej Rady Ekumenicznej. Był współorganizatorem kieleckiego Marszu Pokuty upamiętniającego ofiary miejscowego pogromu na ludności żydowskiej. W latach 2003-2007 pastor Janusz Daszuta piastował mandat radnego gminy Morawica. Był również prezesem i działaczem Stowarzyszenia Ekorozwoju Lisowa i Zaborza. Był laureatem Nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka, przyznawanej przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów. Został również odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Sztandarową akcją zainicjowaną przez niego w województwie świętokrzyskim jest Wioska Indiańska, czyli letnie półkolonie dla dzieci w Zaborzu. [Nie żyje pastor Janusz Daszuta – WSPOMNIENIA]
HENRYK DŁUŻEWSKI (1916 – 2018)
Kielczanin, społecznik i inżynier. Był inicjatorem i projektantem budowy oraz rozbudowy ponad dwudziestu pomników, tablic i innych form architektonicznych upamiętniających wydarzenia historyczne, które miały miejsce w województwie świętokrzyskim. Urodził się w Jelance, w gminie Rzeczniów (powiat lipski) 14 sierpnia 1916 roku. Ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Artylerii w Zambrowie. Był też absolwentem leśnictwa w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Wydziału Budownictwa Przemysłowego Politechniki Warszawskiej. Jest autorem lub współautorem kilkunastu obiektów w całej Polsce, w tym konstruktorem budynku domu towarowego Tęcza przy ulicy Sienkiewicza w Kielcach, „Czwórki Legionowej”, Pomnika Niepodległości przed dworcem PKP oraz kościoła parafialnego w Dwikozach. Projektował także konstrukcje dwóch zakładów taboru kolejowego w Korei Południowej. W 1981 roku przeszedł na emeryturę. Wtedy rozpoczął działalność jako konstruktor pomników. Henryk Dłużewski został wyróżniony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie przyznał mu Prezydent RP Andrzej Duda. W tym roku wystąpił także w ogólnopolskiej kampanii „Piękny wiek” na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. [Nie żyje Henryk Dłużewski – WSPOMNIENIA]
FRANCISZEK GROCHOWSKI (1946 – 2018)
Wieloletni nauczyciel i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Jędrzejowie. W swojej 35-letniej karierze zawodowej pracował najpierw przez 18 lat w Szkole Podstawowej w Sarbicach koło Łopuszna (1967-1984). Potem w Szkole Podstawowej nr 3 w Jędrzejowie (1984-1990) i w Szkole Podstawowej nr 2 (1990-2002), której był dyrektorem.
MIECZYSŁAW MAREK IŻAK (1940 – 2018)
Ostrowiecki artysta, twórca tkaniny artystycznej. Urodzony w Ostrowcu Świętokrzyskim. Był absolwentem Studium Dekoracyjnego w Warszawie. W 1986 roku otrzymał nadany mu przez Ministerstwo Kultury i Sztuki tytuł artysty plastyka w dziedzinie tkaniny artystycznej – sztuka użytkowa. Był członkiem „Sztuki Polskiej” – delegatura w Kielcach i Sztuki Użytkowej – Związek Artystów Polskich, a także ostrowieckiej „Grupy 10”. Od chwili powstania Miejskiego Centrum Kultury przez 31 lat do 2015 roku prowadził Sekcję Tkaniny Artystycznej MCK. Zmarł w wieku 78 lat.
KRZYSZTOF KASPRZYK (1935 – 2018)
Doktor, nauczyciel Technikum Hutniczo-Mechanicznego, wykładowca Politechniki Świętokrzyskiej, miłośnik gór i fotografii. Urodził się 3 stycznia 1935 roku w Zochcinie koło Opatowa. Absolwent Wydziału Mechanicznego na Politechnice Warszawskiej, doktoryzował się na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W Ostrowcu początkowo pracował jako nauczyciel w THM-ie, a następnie w hucie, gdzie był m.in. kierownikiem zakładu doświadczalnego. Pasjonował się fotografią oraz górami, szczególnie Tatrami. Był przewodnikiem tatrzańskim. Krzysztof Kasprzyk był współzałożycielem oraz członkiem Fotoklubu MCK, wydał album zdjęć pt. „Mój świat gór”. Krzysztof Kasprzyk zmarł 29 września 2018 roku. Pochowany został na Cmentarzu Wolskim w Warszawie.
WŁODZIMIERZ KORONA (1955 – 2018)
Współtworzył samorząd gminy Masłów w latach 1990-1999, najpierw pełniąc funkcję radcy prawnego, a następnie sekretarza gminy. W latach 2002-2010 był wójtem gminy Masłów, a od 2011 roku był dyrektorem Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach. Włodzimierz Korona miał 63 lata.
STANISŁAW KOWALSKI (1936 – 2018)
Cysters z Klasztoru Ojców Cystersów w Jędrzejowie. Wieloletni zakrystianin, katecheta i budowniczy kaplicy w Chorzewie. Do Archiopactwa Cysterskiego w Jędrzejowie trafił w 1958 roku. W ciągu zakonnego życia m.in. zajmował się nagłaśnianiem kościołów na terenie diecezji, przez blisko 60 lat przygotowywał dekoracje bożonarodzeniowe i wielkanocne w kościele klasztornym.
STANISŁAW LEKSA (1937 – 2017)
W latach 80-tych nauczyciel i długoletni dyrektor Szkoły Podstawowej w Nagłowicach. Działacz społeczny i ludowy, radny gminy Nagłowice.
KRZYSZTOF MACIEJEWSKI (1954 – 2018)
Wieloletni wicedyrektor ds. lecznictwa w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach, gdzie pracował od ponad 30 lat. Był specjalistą w dziedzinie ginekologii i położnictwa.
BRONISŁAW OPAŁKO (1952 – 2018)
Kielecki artysta kabaretowy, kompozytor i autor tekstów. Absolwent Wychowania Muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach. Podczas studiów występował w kabarecie „Pod postacią”, potem założył „Orkiestrę do Użytku Wewnętrznego”. W 1987 roku założył własny kabaret „Pigwa show” wcielając się w postać Genowefy Pigwy, mieszkanki Napierstkowa. Współtworzył też w Radiu Kielce audycję „Radio Pigwa” emitowaną przez 12 lat w każdą niedzielę. Zmarł Bronisław Opałko [WSPOMNIENIA, ZDJĘCIA] Bronisław Opałko [BIOGRAFIA]
ŁUKASZ PACANOWSKI (1953 – 2018)
Animator kultury w Jędrzejowie. W latach 1976-1992 pracował w Domu Kultury Zakładów Przemysłu Dziewiarskiego „Rekord” jako instruktor muzyczny. Wokalista zespołu „Kontra Kontrasty” grający również na gitarze basowej.
STEFAN PAWLUKIEWICZ (1955 – 2018)
Nauczyciel WF i popularyzator badmintona w Suchedniowie. Od wielu lat był szkoleniowcem badmintonistów Orlicza Suchedniów, a także wiceprezesem tego klubu. Wychował pokolenia znakomitych zawodników i przez dziesięciolecia był współtwórcą ogólnopolskich sukcesów sportowców Orlicza. Przed przejściem na emeryturę pracował jako nauczyciel w Samorządowej Szkole Podstawowej w Ostojowie i Samorządowej Szkole Podstawowej nr 1 w Suchedniowie. Był jedną z najbardziej zasłużonych osób w historii suchedniowskiego sportu.
MICHAŁ ROTER (1973 – 2018)
Znany piłkarz wielu świętokrzyskich klubów. Wychowanek Błękitnych Kielce. Grał potem między innymi w Naprzodzie Jędrzejów, Orliczu Suchedniów, Sparcie Kazimierza Wielka, Piaście Chęciny, Orlętach Kielce, Moravii Morawica i Spartakusie Daleszyce. Ostatnio był trenerem drużyny rezerw Spartakusa.
IRENA SZCZEPAŃSKA (1919 – 2017)
Jedna z najbardziej znanych osób w Opatowie. Urodziła się 25 grudnia 1919 roku w podopatowskiej Okalinie. W 1939 roku w Sandomierzu ukończyła Szkołę Nauczycielską znajdującą się przy Collegium Gostomianum. W czasie drugiej wojny światowej działała w podziemiu, uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim, ratowała Żydów. Po wojnie uczęszczała do studium nauczycielskiego w Radomiu. Nauczała w szkole powszechnej, nie tylko dzieci, ale i dorosłych analfabetów. Była zaangażowanym działaczem społecznym, współtworzyła w Opatowie lokalne radio oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej. Była prezesem opatowskiego koła Światowego Związku Batalionów Chłopskich. Zmarła 10 grudnia 2017 roku w Żorach, miała 98 lat. Pochowana została na cmentarzu parafialnym w Opatowie.
JAROSŁAW WÓJCICKI (1952 – 2018)
Od lipca 2008 roku kierował szpitalem w Jędrzejowie. W przeszłości był także dyrektorem Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Kielcach, Szpitala Miejskiego w Kielcach oraz szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Ks. Stefan Świderski (1942 – 2017)
9 grudnia 2017 roku zmarł ks. Stefan Świderski – wieloletni proboszcz parafii św. Trójcy w Działoszycach i dziekan dekanatu skalbmierskiego. Duchowny urodził się w 1942 roku w Tarczku, w gminie Pawłów. Święcenia kapłańskie przyjął w 1968 roku. Ks. Stefan Świderski pełnił posługę proboszcza działoszyckiej parafii w latach 1985-2017. W lipcu 2017 roku przeszedł na emeryturę.
Miał 75 lat. Odszedł w 49. roku kapłaństwa. Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Działoszycach.