W starachowickim Muzeum Przyrody i Techniki zakończył się remont zabytkowego rurociągu. Prace zostały sfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Wielkiego Pieca to w pełni zachowany ciąg technologiczny z XIX wieku. Na ośmiohektarowym terenie prezentowana jest także ekspozycja paleontologiczna i kolekcja STAR-ów. Placówka gromadzi wszystkie modele wyprodukowane w Starachowicach.
Remont rurociągu obejmował prace konserwatorskie, czyli oczyszczenie i piaskowanie elementów metalowych. Jak informuje Wioletta Sobieraj zastępca dyrektora EkoMuzeum renowacji zostały poddane także murowane podstawy konstrukcji. Podczas remontu udało się odnaleźć doskonale zachowane cegły z ostrowieckiej fabryki Witolda Klepackiego. Przed I wojną światową tam właśnie powstawały najlepsze materiały budowlane w Polsce. To dowód na wysoką jakość materiałów używanych do budowy Wielkiego Pieca, a pośrednio także jego znaczenia w ówczesnym przemyśle – zaznacza.
Prace sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zgodnie z umową EkoMuzeum jest zobowiązane do bezpłatnego udostępnienia placówki zwiedzającym przez 28 dni w roku. Po raz pierwszy starachowickie muzeum będzie można zwiedzić nieodpłatnie 30 października.
Lista 28 dni, podczas których ekspozycje muzealne będą bezpłatnie dostępne dla zwiedzających