Wystawy, konferencje naukowe, projekcje filmów oraz wykłady popularyzujące historię to tylko niektóre z projektów przygotowanych przez kielecką Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej. W Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiego Instytutu przedstawiła plany wydarzeń skierowanych do dzieci i młodzieży, ale też osób dorosłych.
Wiele z nich związanych jest ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Naczelnik kieleckiego IPN zapowiada między innymi kontynuowanie objazdowych wystaw prezentujących Ojców Niepodległości.
Natomiast już 7 listopada w Centrum Edukacyjnym przy ulicy Warszawskiej będzie można zobaczyć wystawę „Ziemia Świętokrzyska: Droga do Niepodległości”. Dzień później rozpocznie się ogólnopolska konferencja naukowa „Na stos rzuciliśmy nasz życia los…” również poświęcona naszej walce o odzyskanie wolności. Ale jak mówi Dorota Koczwańska-Kalita, konferencja będzie miała też przełożenie na czasy współczesne, bowiem otworzy ją wykład pod tytułem „Czy polskość to nienormalność”.
– Pytanie bardzo ciekawe, które odpowiada i jest w pewnym sensie polemiką do słów Donalda Tuska, że Polska to nienormalność. Ale najważniejsza w konferencji jest próba dokładnego przyjrzenia się, jak Polska dochodziła do niepodległości – tłumaczy naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu.
Instytut zachęca wszystkich mieszkańców województwa do upamiętnienia żołnierzy walczących o niepodległość. Tegoroczna edycja akcji „Zapal znicz pamięci” poświęcona jest bohaterom walk w latach 1914-1921.
IPN ogłosi też konkurs na pracę plastyczną i filmową dotyczącą pierwszych wyborów parlamentarnych w niepodległej Polsce. Ale jak podkreśla naczelnik, w kieleckiej delegaturze Instytutu są organizowane projekty dla dzieci i młodzieży, które dotyczą też innych okresów historii Polski.
Edyta Krężołek z Centrum Edukacyjnego IPN „Przystanek Historia” zapewnia, że oferta zajęć jest bardzo bogata i coś dla siebie znajdą zarówno licealiści, jak i przedszkolaki.
– Tematy są przygotowane w taki sposób, żeby w ciekawy sposób przedstawić przeszłość naszego kraju dzieciom, które jeszcze nie są w stanie operować pojęciami historycznymi, ani też zrozumieć wielu faktów. Mamy taką ofertę dla grup przedszkolnych i cieszy się ona dużym powodzeniem – informuje Edyta Krężołek.
Wśród zajęć dla najmłodszych są też warsztaty poświęcone zwierzętom związanym z polskimi dziejami. Przykładem może być Baśka Murmańska, niedźwiedzica polarna z Batalionu Wojska Polskiego.
Z kolei wśród bogatej oferty dla młodzieży licealnej są między innymi wykłady i warsztaty poświęcone wojnie polsko-bolszewickiej, Polakom ratującym Żydów w czasie II Wojny Światowej, czy Żołnierzom Wyklętym. W ofercie są również zajęcia terenowe oraz spektakle teatralne.
Cała oferta jest bezpłatna. Szczegóły dostępne są na stronie Centrum Edukacyjnego IPN.