W zabytkowym, XV-wiecznym kościele w Skalbmierzu zakończyły się prace renowacyjne marmurowej posadzki. Zniszczone i odkształcone podłoże świątyni wymagało pilnego remontu. Prace były prowadzone na obszarze ponad 550 metrów kwadratowych. Najbardziej zniszczone i nienadające się do ponownej instalacji płyty zostały wymienione na nowe.
Ostatnie prace remontowe posadzki prowadzone były w XIX wieku. Proboszcz parafii, kiądz Marian Fatyga, tłumaczy, że konieczność przeprowadzenia remontu potwierdziły badania wykonane przez naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Prace trwały pół roku. Marmurowe płyty zostały ułożone na nowym fundamencie i podłożu pokrytym geowłókniną.
– Jesteśmy zadowoleni z ostatecznego efektu. Wreszcie cała nasza wspólnota parafialna może chodzić po prostym podłożu – podkreśla duchowny.
Ksiądz Marian Fatyga dodaje, że w ramach prac przy posadzce wzmocniono również posadowienie słupów kościelnego chóru. Cała inwestycja kosztowała parafię 430 tysięcy złotych. Dotację w kwocie 150 tysięcy złotych przyznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Parafia pozyskała również dofinansowanie z Funduszu Kościelnego i Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Resztę brakującej kwoty udało się zebrać dzięki datkom parafian.
Skalbmierska świątynia przygotowuje się do kolejnych remontów. W planach jest między innymi renowacja tęczy oddzielającej nawę główną od prezbiterium, na której znajduje się monumentalna rzeźba Chrystusa na krzyżu. Na renowację czeka również troje metalowych drzwi i drewniana, XVII-wieczna polichromowana boazeria, znajdująca się na ścianie północnej prezbiterium kościoła.
Kościół świętego Jana Chrzciciela został ufundowany w połowie XII wieku. W XV wieku został zbudowany obecny kościół z zachowaniem części romańskiej. Świątynia posiada XVIII-wieczne wyposażenie barokowe.