W siedmiu miejscowościach regionu świętokrzyskiego staną Ławki Niepodległości. Z inicjatywą ich utworzenia w różnych miejscach kraju wyszło Ministerstwo Obrony Narodowej.
Ogłoszony przez resort obrony konkurs skierowany był do samorządów. Chęć postawienia na swoim terenie ławek upamiętniających 100. rocznicę odzyskania niepodległości zgłosiło ponad 260 gmin i powiatów. Ostatecznie dotację na budowę wraz z gotowym projektem ławki otrzyma prawie 140 samorządów.
Jak informuje Mateusz Kurzejewski, zastępca dyrektora Centrum Operacyjnego MON, dzięki inicjatywie na terenie całej Polski zostaną wybudowane pomniki upamiętniające tradycję, chwałę i sławę oręża polskiego w formie multimedialnych, betonowych ławek pomnikowych.
– Forma i kolor ławek nawiązują do czystej kartki papieru, na której znajduje się odręczny napis marszałka Józefa Piłsudskiego „Niepodległa”. Sam projekt wygląda skromnie, ale rzeźbami mają być ludzie, którzy na ławkach będą siadać. Wszyscy zainteresowani będą mogli odsłuchać m.in. odezwy marszałka Piłsudskiego i „Marszu Pierwszej Brygady”. Liczymy, że wszystkie ławki będą stały przez kolejne 100 lat naszej niepodległości – podkreślił Mateusz Kurzejewski.
O przyznaniu dofinansowania poszczególnym samorządom zdecydowała m.in. lokalizacja ławek, a także propozycja nagrania dźwiękowego związanego z lokalną historią. Betonowa Ławka Niepodległości stanie m.in. na głównym deptaku w Busku-Zdroju przy al. Mickiewicza. Zastępca burmistrza Henryka Radosz informuje, że obiekt stanie nieopodal Galerii BWA „Zielona”.
– Miejsce to jest chętnie odwiedzane przez mieszkańców i kuracjuszy. Nieopodal znajduje się również pomnik Józefa Piłsudskiego i inne miejsca pamięci. Liczymy, że buszczanie i nasi goście będą chętnie korzystać z tej wyjątkowej ławki – powiedział Henryk Radosz.
Ławka Niepodległości stanie również w Parku Miejskim w Pińczowie. Burmistrz Włodzimierz Badurak podkreśla, że mieszkańcy i odwiedzający miasto goście będą mogli posłuchać m.in. informacji o bogatej historii ziemi pińczowskiej i jej własnej drodze do niepodległości.
– To bardzo ważna i cenna inicjatywa, zważywszy, że Pińczów ma bogate tradycje związane z walkami narodowo-wyzwoleńczymi. Cieszymy się, że taka ławka u nas powstanie – zaznaczył Włodzimierz Badurak.
Z kolei w Klimontowie, jak informuje Danuta Potocka z urzędu gminy, ławka stanie na skwerze nieopodal tamtejszego magistratu. Na klimontowskiej ławce będzie można posłuchać m.in. historii o słynnej bitwie legionów pod Konarami.
– To świetna inicjatywa dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Liczymy, że obiekt stanie się nową atrakcją naszej gminy – dodała Danuta Potocka.
Ławki Niepodległości staną również w gminach: Morawica, Bieliny, Końskie i Łagów. Koszt budowany każdej z nich wyniesie 30 tysięcy złotych. W 80 procentach pokryje go Ministerstwo Obrony Narodowej.