Specjalna Strefa Ekonomiczna w Starachowicach w kolejnych latach ma odgrywać kluczową rolę w rozwoju województwa świętokrzyskiego. Wszystko za sprawą ustawy, która wprowadza szereg ułatwień dla przedsiębiorców. Do tej pory z przywilejów strefy korzystały wyłącznie duże przedsiębiorstwa, dysponujący odpowiednim kapitałem. Teraz mogą to być także mikro, małe i średnie firmy.
Jak podkreśla szef świętokrzyskich struktur PiS poseł Krzysztof Lipiec, kolejnym punktem zwrotnym dla rozwoju strefy będzie odkupienie przez Agencję Rozwoju Przemysłu pakietu większościowego (73%) udziałów w starachowickiej strefie od prywatnego podmiotu INWESTSTAR S.A.
– Negocjacje w tej sprawie są bardzo mocno zaawansowane. Jeśli dojdzie do transakcji wówczas będzie to dobrodziejstwo dla terenów, które kiedyś tworzyły Centralny Okręg Przemysłowy – mówi poseł.
Posłanka Anna Krupka dodaje, że rząd realizuje program odpowiedzialnego rozwoju, czyli inwestycji w przemysł i nowe technologie. Jak mówi, nowa ustawa dla stref ekonomicznych wpisuje się w te dążenia i pozwala rozwijać się rodzimym firmom.
Zarzuca także obecnemu samorządowi województwa świętokrzyskiego brak wysiłku i przemyślanych inwestycji, co skutkuje marnowaniem potencjału regionu. Z tym zdaniem zgadza się Andrzej Pruś, radny sejmiku. Podkreśla, że dbanie o politykę gospodarczą regionu to zadanie sejmiku.
– Niestety w tej mijającej kadencji i poprzednich, nie było to dominującą działalnością pana marszałka i zarządu województwa – mówi Andrzej Pruś.
Jak dodaje, najlepsze plany nie mogą być zrealizowane bez zmiany w sejmiku.
Marcin Perz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej zaznacza, że spółka notuje coraz lepsze wyniki. Uważa, że lepszy rozwój zależny jest od współpracy ze świętokrzyskim sejmikiem. Dodaje jednak, że w czasie obecnej kadencji nie było to możliwe.
Potrzebujemy pieniędzy, ale samorząd województwa świętokrzyskiego, jako jedyny w Polsce, nie przewidział wsparcia SSE i umożliwienia aplikacji o fundusze unijne – mówi Marcin Perz.
Marcin Piętak z Banku Gospodarstwa Krajowego chwali dotychczasową współpracę i osiągnięcia SSE.
– Należy pochwalić współpracę z samorządami i przedsiębiorcami. Mam wielką nadzieję, że będzie ona impulsem do rozwoju województwa, szczególnie w jego północnej części, która jest ewidentnie częścią przemysłową – mówi Marcin Piętak.
W tym roku SEE wydała już 10 zezwoleń na prowadzenie działalności w strefie, w sumie na inwestycje rzędu ponad pół miliarda złotych. Rozpatrywane są także wnioski 5 przedsiębiorców, którzy chcą dołączyć do strefy na podstawie nowych warunków.