Większe wsparcie działalności Kół Gospodyń Wiejskich na rzecz rozwoju przedsiębiorczości na wsiach oraz kultywowania folkloru i polskiej tradycji – to główne założenie uchwalonej przez Sejm na początku października ustawy, która daje kołom osobowość prawną.
O celowości wprowadzonych zmian i korzyści, jakie ze sobą niosą dla świętokrzyskich kobiet działających w lokalnych organizacjach mówili w buskim Parku Zdrojowym parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości.
Poseł Anna Krupka wyjaśnia, że możliwość uproszonego rejestrowania Kół w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a tym samym podniesienie ich do poziomu organizacji wyposażonych w osobowość prawną, pozwoli członkiniom kół korzystać z różnych form wsparcia finansowego, np. z pieniędzy unijnych, czy dotacji celowych z budżetu państwa. Do tej pory, by pozyskiwać fundusze, panie musiały zakładać stowarzyszenia.
– Ustawa zawiera także propozycje bezpłatnej obsługi prawnej, a także różnorodnych ulg podatkowych. Oprócz tego, na dobry początek dla każdego rejestrującego się koła będzie wsparcie finansowe w wysokości od 3 do 5 tysięcy złotych. Wysokość dotacji będzie uzależniona od wielkości danego koła – tłumaczy poseł Anna Krupka.
– To dopiero początek naszych działań zmierzających do jeszcze większego wsparcia tych wspaniałych i pięknych form działalności, kultywujących kulturę ludową – dodała.
Koło Gospodyń Wiejskich, według nowej ustawy, może założyć już 10 osób. Co ważne, na terenie wsi może istnieć tylko jedna tego typu organizacja i mogą do niej należeć tylko mieszkańcy danej wsi.
Poseł Krzysztof Lipiec podkreśla, że teraz panie zrzeszone w Kołach Gospodyń Wiejskich będą mogły korzystać z prawnej ochrony różnych instytucji państwowych, a sama inicjatywa rządzących, jak dodaje, jest przejawem troski i wdzięczności za ich ciężką prace na rzecz lokalnych społeczności.
– Warto wspierać Koła Gospodyń Wiejskich, które są przekaźnikiem kultury, tradycji i całego narodowego dobra. Wiele zawdzięczamy paniom, które działały kiedyś i tym, które działają w tych organizacjach dzisiaj, dlatego zauważamy ogromną potrzebę ich wsparcia poprzez ustawę chroniącą ich prawa – zaznaczył szef świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości.
Wsparcie i inicjatywę rządu doceniają same zainteresowane. Janina Kula, przewodnicząca działającego od 11 lat Koła Gospodyń Wiejskich w Wełczu uważa, że nowe rozwiązania nie tylko ułatwią dotychczasową działalność, ale również zmotywują do dalszej aktywności i podniosą pozycję Kół w lokalnych wspólnotach.
– Kwota, którą dostaniemy po rejestracji będzie dla nas cennym zastrzykiem. Do tej pory rozwijałyśmy naszą działalność wyłącznie poprzez przekazywane nam symboliczne datki za wytworzone przez nas i rozprowadzane na różnych festynach produkty. Mamy nadzieję, że teraz wszystko się zmieni. Wreszcie czujemy się docenione – podsumowała Janina Kula.
W Polsce tradycje Kół Gospodyń Wiejskich sięgają XIX wieku. Obecnie w Polsce funkcjonuje 21 tysięcy takich organizacji, które zrzeszają blisko 850 tysięcy kobiet.