Zapobieganie chorobom zakaźnych oraz rola samorządów w poprawie dostępu do profilaktyki to główne tematy konferencji w Ostrowcu Świętokrzyskim, którą zorganizowało Stowarzyszenie „Parasol dla Życia”.
Wśród samorządów pionierem w regionie pod kątem szczepień są Kielce. Ostrowiec Świętokrzyski w tej dziedzinie także zaczyna się rozwijać – zaznacza Joanna Pikus. Przewodnicząca Rady Miejskiej aktywnie działa na rzecz wdrażania programów profilaktycznych, których ma być jeszcze więcej.
– Od 3,5 roku, po pierwszej takiej konferencji, mamy program szczepionek przeciw pneumokokom, organizujemy białe soboty. Przez 3 lata przebadaliśmy 600 dzieci, u dwójki dzieci wykryto nowotwory – mówi Joanna Pikus.
Dodaje, że w mieście działają stowarzyszenia prozdrowotne, które chętnie występują o dofinansowanie z miasta na przeprowadzanie różnych akcji profilaktycznych. Wkrótce ruszy także program szczepień przeciw grypie i wirusowi HPV.
Profesor Jacek Roliński z Katedry i Zakładu Immunologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zajmuje się głównie profilaktyką osób dorosłych. Mówi, że dzieci niezaszczepione przeciw pneumokokom często zarażają osoby dorosłe, dlatego konieczne są szczepienia.
– Szczególnie powinniśmy szczepić osoby w grupach ryzyka, czyli te z cukrzycą, chorobami krążenia, czy przechodzące chemioterapię – wymienia profesor. Dodaje, że pneumokoki to bakterie, które przechodzą do organizmu drogą kropelkową.
Lekarz Barbara Szczepańska, specjalista chorób zakaźnych w Centrum Pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach mówi, że w ubiegłym roku w Świętokrzyskiem odnotowano 450 przypadków boreliozy. Systematyczny wzrost zachorowań jest obserwowany także w przypadku kleszczowego zapalenia mózgu, jednak tutaj nie każdy przypadek jest zgłaszany. Nie ma także programu bezpłatnych szczepień.
Jeśli dziecko miało boreliozę, szczepimy przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu i inne patogeny, które mogą powodować zapalenie opon mózgowych. Nie wszyscy rodzice mają świadomość, że taka choroba istnieje, dowiadują się dopiero, gdy dziecko trafi do nas – mówi Barbara Szczepańska.
Stowarzyszenie „Parasol dla Życia” zajmuje się edukacją dotyczącą chorób zakaźnych. Organizuje też konferencje dla samorządowców pokazujące dobre praktyki profilaktyki zdrowotnej.