Państwowa Komisja Wyborcza określiła wzory kart do głosowania w wyborach do rad gmin (miast), powiatów, sejmików województw oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Będą to karty w postaci jednostronnie zadrukowanej listy, tzw. płachty. Karty będą się różnić wielkością – od A4 do A2 – w zależności od tego, kto przy jej pomocy będzie wybierany. Będą też w różny sposób zadrukowane.
Wszystkie karty do głosowania, które wyborcy otrzymają w lokalach, będą wydrukowane na białym papierze. Jednak nazwiska kandydatów będą znajdować się na tłach o różnych kolorach.
I tak – na karcie do głosowania w wyborach do rad gmin i miast nazwiska kandydatów wydrukowane będą na szarym tle, w wyborach do rad powiatów – na żółtym tle, sejmików województw – na niebieskim tle, a w wyborach wójta, burmistrza, prezydenta miasta – na różowym tle.
W zależności od tego, gdzie mieszka wyborca, dostanie on trzy lub cztery karty do głosowania.
PRZYKŁADOWE WZORY KART OBOWIĄZUJĄCE W WOJEWÓDZTWIE ŚWIĘTOKRZYSKIM
KIELCE (MIASTO NA PRAWACH POWIATU)
Trzy karty dostaną wyborcy z Kielc, czyli miasta na prawach powiatu. Trzy, bo wybierać będą radnych miasta, prezydenta i radnych sejmiku województwa.
WZÓR KARTY DO GŁOSOWANIA – RADA MIASTA NA PRAWACH POWIATU
WZÓR KARTY DO GŁOSOWANIA – SEJMIK WOJEWÓDZTWA
WZÓR KARTY DO GŁOSOWANIA – PREZYDENT MIASTA
MIASTA, KTÓRE NIE SĄ NA PRAWACH POWIATU (DO 20 TYSIĘCY MIESZKAŃCÓW)
Cztery karty do głosowania otrzymają mieszkańcy gminy lub miasta, które nie jest miastem na prawach powiatu. Cztery, bo uczestniczyć będą: w wyborach do rady gminy lub miasta, do rady powiatu, do sejmiku województwa oraz na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Państwowa Komisja Wyborcza wskazuje, że, by oddać ważny głos w wyborach radnych w gminach i miastach do 20 tysięcy mieszkańców (takie są 92 gminy w regionie), które przeprowadzane są w okręgach jednomandatowych, należy postawić tylko jeden znak „x” w kratce z lewej strony przy nazwisku tylko jednego kandydata.
MIASTA, KTÓRE NIE SĄ NA PRAWACH POWIATU (POWYŻEJ 20 TYSIĘCY MIESZKAŃCÓW)
Państwowa Komisja Wyborcza wskazuje, że, by oddać ważny głos w wyborach radnych, w których głosuje się na listy kandydatów, tj. w wyborach do rad gmin i miast powyżej 20 tys. mieszkańców, wyborach do rad powiatów i sejmików województw, należy postawić tylko jeden znak „x” w kratce z lewej strony przy nazwisku tylko jednego kandydata z tylko jednej listy kandydatów.
GMINY, W KTÓRYCH JEST JEDEN KANDYDAT NA WÓJTA LUB BURMISTRZA
Są to miejscowości: Baćkowice, Bieliny, Bodzentyn, Czarnocin, Imielno, Krasocin, Mirzec, Pawłów, Ruda Maleniecka, Secemin, Waśniów
Państwowa Komisja Wyborcza wskazuje, że, by oddać ważny głos w wyborach wójta, burmistrza lub prezydenta miasta należy postawić tylko jeden znak „x” w kratce z lewej strony przy nazwisku tylko jednego kandydata.
Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że znak „x” to co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki.