Marynarka i szalik olimpijski Kazimierza Sokołowskiego z 1932 roku, sztandar ku czci dekabrystów „Za naszą i waszą wolność” z 1831 roku oraz proporczyk wetknięty przez polskich himalaistów na szczycie Nanda Devi East podczas pierwszej polskiej wyprawy w 1939 roku. Te i wiele innych eksponatów można od dzisiaj podziwiać podczas wystawy „Biel, Czerwień, Braterstwo” w Muzeum Narodowym w Kielcach.
Ekspozycja przedstawia historię Polski przez pryzmat barw narodowych i zmian, jakim ulegały na przestrzeni dziejów.
Jak zaznacza dyrektor Muzeum Narodowego, Robert Kotowski, organizatorzy starali się stworzyć przede wszystkim wystawę oryginalną, odróżniającą się na tle innych wydarzeń niepodległościowych nie tylko tematyką, ale i formą.
Dyrektor dodaje, że do stworzenia wystawy zaangażowało się wiele instytucji z całego kraju. Obiekty ze swoich zbiorów przekazały m. in. Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Narodowe w Krakowie, czy nawet Zamek Królewski na Wawelu.
Wśród obiektów zgromadzonych w muzeum znalazły się m. in. dwumetrowa bandera z powstania styczniowego, polskie stroje sportowe, sztandar Pierwszej Brygady Legionów, ale również bogato zdobiony sztandar PPS-u. Najmłodszym eksponatem jest wstążka zdobiąca kajak „OLO” podczas rejsu przez Atlantyk w 2017 roku przekazana przez podróżnika Aleksandra Dobę.
Na ekspozycji można również obejrzeć plakaty patriotyczne upamiętniające wydarzenia z różnych okresów historii kraju, a także 15-metrowy przedruk „rolki sztokholmskiej”, XVII-wiecznego malowidła przedstawiającego wjazd króla Zygmunta III do Krakowa.
Każda z sal poświęcona jest innej epoce. Od założenia państwa polskiego, po okres komunizmu i czasy współczesne. Zwiedzającym towarzyszą krótkie cytaty nawiązujące do braterstwa wypowiedziane przez ważne postaci historyczne, takie jak: Jan Paweł II, Tadeusz Kościuszko, Adam Mickiewicz, czy ks. Józef Tischner.
Jak mówi kurator wystawy Paweł Grzesik, ekspozycja pokazuje barwy, jako symbol wspólnoty narodu, ale opowiada także o samej idei braterstwa. Dodaje, że szczególnie interesującym jest to, jak w przeciągu lat narodowa biel i czerwień zmieniały swoje odcienie, kolejność, a przez to i swoje znaczenie dla obywateli państwa.
– Na wystawie pokazujemy nie tylko historię tego, jak zmieniały się barwy i odcienie reprezentujące nasz kraj, czy też fakt, jak kolejne władze podchodziły do sprawy posługiwania się barwami. Podjęliśmy także temat, jak zwykli mieszkańcy naszego kraju identyfikują się z barwami narodowymi, np. podczas zawodów sportowych – mówi kurator.
Przy okazji ekspozycji wydany został przewodnik dla dzieci tłumaczący historię polskich barwach narodowych i odzyskania przez Polskę niepodległości.
W związku z wystawą, Muzeum Narodowe w Kielcach odwiedzi 27 października podróżnik i kajakarz Aleksander Doba. 17 listopada natomiast będzie się można spotkać z himalaistami – Rafałem Fronią i Piotrem Tomalą.
Ekspozycję można oglądać do 31 stycznia 2019 roku.