Oficjalnym odsłonięciem tradycyjnego chaczkara, czyli ormiańskiego krzyża podsumowano rok kultury ormiańskiej w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach. Uroczystości towarzyszyło otwarcie wystawy prac uczniów inspirowanych kulturą ormiańską.
Jak mówi dyrektor „Plastyka” Maria Kowalczyk, w tym czasie uczniowie mogli zapoznać się z bogatą kulturą ormiańską. Dzięki zajęciom oraz wyjazdom edukacyjnym mieli okazję pogłębić swoją wiedzę i zdolności potrzebne w późniejszej pracy twórczej.
Odsłonięcia chaczkara przedstawiającego dwa splecione ze sobą krzyże: ormiański i katolicki dokonał ambasador Republiki Armenii w Polsce Edgar Ghazaryan. Nie krył on zdumienia wysokim poziomem artystycznym przedstawionych prac. Ocenił wystawę kieleckich uczniów, jako wyjątkowo imponującą.
– Wszystkie prace są absolutnie fantastyczne. Nie spodziewałem się, że w Polsce będę mógł zobaczyć tak dobrze odwzorowane i tak piękne przykłady mojej narodowej kultury. Uczniowie wykonali je dokładnie tak, jak zrobiliby to armeńscy artyści. Niesamowite! – mówi ambasador Armenii.
Jak mówią Weronika Sobala i Ewa Białek, autorki miniatur sakralnych będących częścią wystawy, przygotowanie prac było trudne, ale satysfakcjonujące. Dodały, że możliwość obcowania z kulturą ormiańską pozwoliła na poszerzenie ich horyzontów zarówno artystycznych, jak i kulturalnych.
Jednym z dzieł przygotowanych w ramach Roku Kultury Ormiańskiej jest wapienny chaczkar autorstwa uczennicy Liceum Plastycznego Beaty Jurek, który obecnie znajduje się w Bazylice na Świętym Krzyżu.