Za nami pierwsza debata o regionie przed wyborami samorządowymi. Realizowana wspólnie przez Radio Kielce i TVP 3 Kielce. Zmierzyli się w niej kandydaci na radnych sejmiku województwa świętokrzyskiego z okręgu numer cztery obejmującego powiaty buski, kazimierski, pińczowski, jędrzejowski i włoszczowski.
W dyskusji wzięli udział przedstawiciele siedmiu z dwunastu komitetów: Marek Bogusławski – KW Prawo i Sprawiedliwość, Mateusz Śliwa – KWW Wolność w Samorządzie, Dorota Jarońska – KW Kukiz’15, Maciej Kmita – KW Koalicja Obywatelska, Sławomir Szarek – KW Ruch Narodowy RP, Leszek Wawrzyła – KW Polskie Stronnictwo Ludowe i Andrzej Kostecki – KWW Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty.
Audycję nadawaliśmy na żywo jednocześnie w Radiu Kielce i TVP3 Kielce.
W pierwszej rundzie kandydaci w wyborach do sejmiku województwa świętokrzyskiego odpowiadali na pytania prowadzących. Natomiast w drugiej części kandydaci odpowiadali na pytania swoich konkurentów.
W debacie kandydaci oceniali dotychczasową strategię rozwoju województwa świętokrzyskiego a także przedstawiali swoje kierunki rozwoju regionu.
Zdaniem Marka Bogusławskiego z Prawa i Sprawiedliwości minione cztery lata kadencji PSL- PO pokazuje, że województwo świętokrzyskie nie wykorzystało swojej szansy na właściwy rozwój.
– Dzięki rządom tej koalicji, nasze województwo zaczęło się zwijać, widać to było między innymi po likwidacji dużej ilość posterunków policji, czy mniejszej ilości szkół. Jesteśmy także w tyle pod względem rozwoju infrastruktury drogowej. Także wydatkowanie środków unijnych jest obecnie zagrożone, może to być nawet 88 milionów euro – dodaje.
Mateusz Śliwa z komitetu wyborczego wyborców Wolność w Samorządzie stwierdził, że jego komitet chce przede wszystkim kontrolować w samorządzie ludzi, którzy będą w nim wydawać pieniądze.
– Świętokrzyskie należy do jednego z regionów kraju, gdzie przyrost naturalny jest ujemny, a województwo jest także jednym z najmniej innowacyjnych w Polsce. Do województwa powinniśmy przyciągnąć inwestorów zewnętrznych, które mogą przyczynić się także do zatrzymania ludzi młodych w regionie – dodaje.
Dorota Jarońska z KW Kukiz’15 podkreśla, że najważniejszym postulatem stowarzyszenia Kukiz’15 jest zakaz zadłużania samorządów, poprzez wprowadzenie zrównoważonego budżetu, a także zwiększenie przejrzystości urzędów.
– Uczciwość, jawność transparentność to nasze główne postulaty. Chcemy także w dużej mierze odpartyjnić samorządy, nie może być tak że ludzie nie wiedzą na co są wydawane ich pieniądze. Chcielibyśmy, aby obywatele mieli wpływ na to co się dzieje w regionie. jest to możliwe poprzez każdorazowe referenda wśród mieszkańców przed ustalaniem budżetu samorządów – zaznacza.
Zdaniem Macieja Kmity, kandydata Koalicji Obywatelskiej środki unijne dla województwa nie są w żaden sposób zagrożone.
– Ta strategia rozwoju województwa, która jest w chwili obecnej się sprawdza, jednak należy w niej dostrzegać także dążenia poszczególnych samorządów do rozwoju, tak jak w przypadku między innymi Kazimierzy Wielkiej i Pińczowa, które aspirują do miana miast uzdrowiskowych. Cały czas musimy wspierać inwestycje w infrastrukturę. – W budowie jest obwodnica Pińczowa, budowany będzie także most w Nowym Korczynie, to ważny łącznik z autostradą A4- zaznacza.
Sławomir Szarek z Ruchu Narodowego RP zaznacza, że strategia województwa świętokrzyskiego w ogólnych zarysach trafnie diagnozuje potrzeby województwa świętokrzyskiego, jednak w praktyce jej wykonanie wygląda różnie.
– Jako Ruch Narodowy chcielibyśmy się skupić przede wszystkim na rozwoju przedsiębiorczości. Naszym pomysłem na to jest powołanie centrum coworkingowego w każdej gminie. Polegać to może na wyposażeniu przez gminy pewnych lokali z dostępem do internetu i mediów, które były by wynajmowane rozwijającym się przedsiębiorcą. Kolejną propozycją jest walka niepłodnością, między innymi poprzez powołanie wojewódzkiego centrum naprotechnologii – zaznaczył.
Leszek Wawrzyła z PSL, podkreślił, że program ludowców na kolejną kadencję uwzględnia między innymi dalsze inwestycje w edukację. – To między innymi budowa żłobków i przedszkoli. Kolejna sprawa to wzmacnianie prestiżu zawodu nauczyciela. Mamy program wychodzący naprzeciw reformie edukacji. Ponadto będziemy kontynuować między innymi te inwestycje drogowe, które rozpoczęły się jeszcze w tej kadencji – dodaje.
Zdaniem Andrzeja Kosteckiego z KWW Projekt Świętokrzyskie, korekta strategii rozwoju województwa jest niezbędna, ponieważ w tym momencie region nie wykorzystuje swojej szansy.- Powinniśmy szybciej doganiać lepiej zorganizowane regiony w kraju. Świętokrzyskie jest na 16 miejscu pod względem średnich dochodów jakie uzyskuje samorząd województwa z podatków, dlatego musimy dalej inwestować w rozwój przedsiębiorczości i przedsiębiorstw na trenie województwa- zaznaczył.
W środowej debacie o regionie zmierzą się kandydaci do sejmiku województwa świętokrzyskiego z okręgu numer 3 obejmującego: Kielce i powiat kielecki.
W dyskusji o kluczowych sprawach dla regionu uczestniczą przedstawiciele 11 komitetów, które zarejestrowały swoich przedstawicieli we wszystkich okręgach. We wtorek zmierzyli się ze sobą kandydaci z okręgu numer 4 obejmującego powiaty buski, kazimierski, pińczowski, jędrzejowski i włoszczowski. Tematem dyskusji każdej z „Debat o regionie” są kierunki rozwoju regionu ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb danego okręgu, stanu obecnego i perspektyw.
Kolejne „Debaty o regionie” odbędą się w środę, czwartek i piątek (17-19 października). Każdego dnia będą nadawane na żywo na antenie i stronie internetowej Radia Kielce w godz. 16.00 – 17.00.