Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego wystąpił w Ostrowcu Świętokrzyskim. Półtoragodzinny spektakl słowno-muzyczny przypomniał polską drogę do niepodległości. Widowisko pokazało takie wydarzenia jak: uchwalenie Konstytucji 3 Maja, insurekcję kościuszkowską, a także powstania narodowe, Legiony Polskie, czasy drugiej wojny, aż po Solidarność i czasy współczesne.
Muzykiem w zespole jest młodszy brat Włodka Pawlika, laureata nagrody Grammy, Dariusz Pawlik. Dwadzieścia lat czekał na to, aby wystąpić w Ostrowcu, w którym stawiał pierwsze muzyczne kroki.
– Jestem śpiewakiem z zawodu i w zespole pracuję 20 lat - mówił.
Dodał, że program jest piękny i obrazuje naszą historię, którą każdy Polak powinien znać.
W wydarzeniu organizowanym przez senatora Jarosława Rusieckiego udział wziął szef Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk. W rozmowie z Radiem Kielce odniósł się do słów Jana Pawła II, że następujące po sobie pokolenia powinny być związane jedną ideą, czyli niepodległością. Jak mówił minister, ziemia ostrowiecka została doświadczona, szczególnie w czasie II wojny światowej.
– To doskonała okazja, aby miesiąc przed setną rocznicą odzyskania niepodległości przypomnieć wydarzenia z polskiej historii – podkreślił minister.
Dyrektor Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pułkownik Paweł Lewandowski powiedział, że widowisko „Trąbo nasza, wrogom grzmij!”, to sztandarowy program, który swoją premierę miał 11 listopada 2017 roku.
- To cała historia Polski w ujęciu widowiska bez słowa, choć z recytacją, muzyką i wizualizacją - dodał.
Minister Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przyznał Dariuszowi Kaszubie medal „Pro Bono Poloniae” ustanowiony z okazji 100-lecia niepodległości. Z kolei medal „Pro Patria” otrzymała Katarzyna Ślusarz.