Dwumetrowa bandera z powstania styczniowego, sztandar Pierwszej Brygady Legionów, czy polskie stroje sportowe – od jutra w Muzeum Narodowym w Kielcach będzie można podziwiać wystawę „Biel, Czerwień, Braterstwo” przedstawiającą historię barw Polski w kontekście przemian dziejowych.
Najmłodszym eksponatem jest wstążka zdobiąca kajak „OLO” podczas rejsu przez Atlantyk w 2017 roku przekazana przez podróżnika, Aleksandra Dobę. Na wystawie można też będzie zobaczyć plakaty patriotyczne, upamiętniające wydarzenia z różnych okresów historii kraju oraz 15-metrowy przedruk „rolki sztokholmskiej” – XVII-wiecznego malowidła przedstawiającego wjazd króla Zygmunta III do Krakowa.
Każda z sal poświęcona jest innej epoce – od założenia państwa polskiego, po okres komunizmu i czasy współczesne.
Jak mówił dyrektor Muzeum Narodowego, Robert Kotowski, organizatorom zależało na tym, aby ekspozycja podejmowała temat niepodległości Polski w sposób oryginalny, tłumaczący znaczenie barw, jako najważniejszego z symboli identyfikujących państwo.
Zdaniem kuratora wystawy, Pawła Grzesika, wystawa pokazuje barwy, jako symbol wspólnoty narodu, ale opowiada także o samej idei braterstwa. Dodał, że szczególnie interesujący jest fakt, jak w ciągu lat narodowe barwy zmieniały swoje odcienie, kolejność, a przez to i swoje znaczenie.
– Na wystawie będzie m. in. o tym, że na początku wśród barw narodowych miał znaleźć się granatowy, lub pozostawiony miał być jedynie kolor biały – opowiadał kurator.
Przy okazji ekspozycji wydany został przewodnik dla dzieci tłumaczący historię polskich barwach narodowych i odzyskania przez Polskę niepodległości.
Wystawy „Biel, Czerwień, Braterstwo” zostanie otwarta jutro o godzinie 18:00 w Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Ekspozycja będzie czynna dla zwiedzających do 31 stycznia 2019 roku.