Wojciech Lubawski, prezydent Kielc ubiegający się o reelekcję startujący z komitetu Porozumienie Samorządowe i Marcin Chłodnicki, kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej zmierzyli się w ostatniej debacie prezydenckiej organizowanej wspólnie przez Radio Kielce i TVP3 Kielce.
Audycję nadawaliśmy na żywo jednocześnie w Radiu Kielce i TVP3 Kielce.
Gospodarzem czwartkowego spotkania był Wojciech Lubawski, który zaprosił do debaty kandydata Sojusz Lewicy Demokratycznej.
Kandydaci zmierzyli się w dwóch rundach, w pierwszej odpowiadali na pytania prowadzących dotyczące ochrony zdrowia, bezpieczeństwa zdrowotnego oraz edukacji.
W drugiej rundzie kandydaci odpowiadali wzajemnie na swoje pytania.
Zdaniem Wojciecha Lubawskiego, pod kątem polityki prozdrowotnej, Kielce jako miasto zasłynęły nie tylko w Polsce tym, że już od 12 lat w stolicy regionu realizowany jest program szczepień dla noworodków przeciwko meningokokom. Mimo, że są to dosyć drogie szczepionki, po tych 12 latach okazało się, że był to wielki sukces.
– Na wielu konferencjach także międzynarodowych Kielce są stawiane za wzór pod tym względem. Dzięki realizowaniu tych szczepień zachorowalność wśród noworodków, między innymi na sepsę spadła o 85 procent, a dorosłych o 65 procent. W Kielcach fundowane są także od wielu lat szczepionki przeciwko grypie dla seniorów czy szczepienia przeciw HPV wśród młodych kobiet – dodaje.
Jak zaznacza prezydent Wojciech Lubawski – to wszystko świadczy o tym, że miasto stawia przede wszystkim na profilaktykę, która jest zdecydowanie tańsza niż leczenie. Jest to świadome działanie na rzecz mieszkańców – podkreśla.
Marcin Chłodnicki, kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej twierdzi, że w jego programie profilaktyka jest równie ważna i wszystkie szczepienia, które są już w tym momencie realizowane, będą dalej kontynuowane.
Uważamy także, że należy zwiększyć zakres tej profilaktyki, również poprzez skuteczną walkę ze smogiem, który negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Chcemy także inwestować, między innymi w sport amatorski, dla dzieci i młodzieży.
Jako prezydent Kielc podejmę także działania mające na celu zorganizowane kompleksowej opieki geriatrycznej – dodaje.
Prowadzący zwrócili także uwagę na duży problem i potrzebę działania na rzecz profilaktyki zdrowia psychicznego.
Prezydent Wojciech Lubawski, podkreśla, że w związku z tym podjął decyzję o otwarciu ośrodka zdrowia psychicznego.
– Ta pomoc jest niezbędna i wymaga wsparcia wykwalifikowanych fachowców, psychologów, psychiatrów. W Kielcach mamy dobrze rozbudowany ten system. Działa wiele instytucji dbających o zdrowie psychiczne obywateli Kielc – dodaje.
Marcin Chłodnicki, kandydat SLD zaznacza, że mimo wszystko, kolejki do lekarzy specjalistów, psychologów i psychiatrów są wciąż dosyć długie. Jego zdaniem ważne są akcje profilaktyczno-informacyjne informujące o depresji.
– Ten problem coraz częściej dotyka ludzi młodych, a w szkołach często brakuje tej właściwej opieki psychologa. W niektórych z nich nie ma również na stałe obecnych takich osób – zaznaczył.
Kandydat sojuszu na prezydenta Kielc zaznaczył, że jego zdaniem samorząd powinien także wspierać młode małżeństwa w walce z niepłodnością metodą zapłodnienia in vitro.
Wojciech Lubawski, powiedział, że w jego opinii metoda in vitro przede wszystkim kłóci się z etyką i nie powinno mieszać w tej kwestii religii i wyznania.
W drugiej części debaty, obaj kandydaci zmierzyli się z tematem edukacji, i możliwości kształcenia, w taki sposób, aby dobrze przygotować mieszkańców do dynamicznego rynku pracy.
Zdaniem Wojciecha Lubawskiego, po transformacji ustrojowej najbardziej ucierpiało kształcenie zawodowe, które przez wiele lat było marginalizowane.
– W związku z tym, jakiś czas temu podjęliśmy decyzję o budowie Centrum Kształcenia Praktycznego. Będzie to ośrodek związany przede wszystkim z kształceniem w przemyśle metalowym. Docelowo ma być to ośrodek, który wyszkoli osoby, które będą osiągać bardzo dobre zarobki. W centrum młodzież będą szkolić fachowcy z lokalnych firm, które będą gwarantować młodym ludziom możliwość pracy w zakładzie bezpośrednio po zakończeniu edukacji – dodaje.
Wojciech Lubawski zaznacza, że potrzeby rynku są ogromne, dlatego Kielce powinny być gotowe, aby kształcić wysoko wykwalifikowanych specjalistów.
Marcin Chłodnicki, zaznacza, że jest zdecydowana potrzeba kształcenia praktycznego.
– W Kielcach nie brakuje ludzi wykształconych, te osoby posiadające także wykształcenie zawodowe najczęściej wyjechali już z naszego miasta. Aby ich tutaj zatrzymać powinniśmy sprawić, aby miasto aktywnie działało na rzecz sprowadzenia firm z zewnątrz, które stworzą dobre miejsca pracy, dla ludzi młodych – dodaje.
Dzisiejsza debata była ostatnią z cyklu sześciu debat kandydatów na prezydenta Kielc.
Natomiast jutro (wtorek, 16 października) odbędzie się pierwsza audycja „Debaty o Regionie”. Odbędą się one także 17, 18 i 19 października. Każdego dnia będą nadawane na żywo na antenie i stronie internetowej Radia Kielce w godz. 16.00 – 17.00.