„Dwugłos o Żeromskim” to cykl spotkań, które zorganizowała Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach, a na który składają się dwa wykłady. Pierwszy, zatytułowany „Wobec niepodległości. Stefan Żeromski i jego pokolenie” wygłosił prof. dr hab. Andrzej Mencwel z Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Drugi wykład pt. „Droga Żeromskiego do Przedwiośnia” wygłosi prof. dr hab. Zdzisław J. Adamczyk 23. października o godz. 11.00.
W czwartek odbyło się również spotkanie autorskie i promocja książki „Toast na progu” Andrzeja Mencwela. Za tę opowieść autor został nominowany do tegorocznej Nagrody Literackiej „Nike”,
„Toast na progu” stanowi, zdaniem prof. Andrzeja Mencwela, pożegnanie z przyjacielem i kulturą chłopską. Spotkanie poprowadził prof. Zdzisław J. Adamczyk. Andrzej Stanisław Mencwel pochodzi z Tarnobrzega. Jest historykiem literatury oraz krytykiem literatury i kultury polskiej, profesorem nauk humanistycznych, eseistą i publicystą. Jest profesorem w Instytucie Kultury Polskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego i na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, wykłada historię i antropologię kultury (polskiej i porównawczej).
Debiutował na łamach dwutygodnika „Współczesność” jako krytyk. W latach 1978-1981 był redaktorem tygodnika „Literatura”, a w 1981 czasopisma „Meritum”. To autor i współautor licznych publikacji, książek i podręczników. Współautor (wespół z Tomaszem Zygadło) scenariusza do obyczajowego filmu fabularnego pt. „”Sceny dziecięce z życia prowincji”, w reż. Tomasza Zygadło z 1987 roku.
Laureat nagrody Polskiego PEN-Clubu im. Jana Strzeleckiego (1998). Dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”: w 2007 roku za „Wyobraźnię antropologiczną” oraz – przypomnijmy – w 2018 za „Toast na progu”
Wszystkie spotkania literackie odbywają się w siedzibie WBP w Kielcach.