„Nieznana ofiara Katynia” – taki tytuł nosi książka poświęcona Zygmuntowi Bugajskiemu, prawnikowi i współtwórcy systemu więziennictwa Polski międzywojennej. W Centrum Edukacyjnym „Przystanek historia” Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach odbyła się promocja wydawnictwa.
Autorem publikacji jest doktor Bartosz Kułan. Jak mówi, jest to książka naukowa, ale z pewnością będzie ciekawa dla wszystkich osób interesujących się życiem w Polsce międzywojennej oraz Zbrodnią Katyńską. Jak tłumaczy, historia Zygmunta Bugajskiego obrazuje też tragedię polskich rodzin w czasie II wojny światowej.
– W tej rodzinie tak, jak w soczewce skupia się historia polskiej inteligencji w czasie II wojny światowej. Zygmunt Bugajski jest ofiarą Zbrodni Katyńskiej, ale jego szwagier też zginął w Katyniu. W Charkowie zginął jego brat, natomiast jego siostra została zamęczona w obozie w Oświęcimiu – informuje autor.
Doktor Bartosz Kułan dodaje, że jako historyka i prawnika szczególnie interesuje go praca Zygmunta Bugajskiego na rzecz więziennictwa. Najpierw jako naczelnika więzienia, później urzędnika wysokiego szczebla w Ministerstwie Sprawiedliwości. Jak podkreśla autor Zygmunt Bugajski nie uważał, że więzienie ma być tylko karą, ale powinno też edukować osadzonych oraz angażować ich w pracę, ale też zajęcia sportowe.
– W polskim więziennictwie przedwojennym nie mieliśmy tak wykształconych osób, jak Zygmunt Bugajski. To nie była praca dobrze płatna, natomiast Bugajski był absolwentem Uniwersytetu w Moskwie i jako prawnik i ekonomista mógłby bez problemu znaleźć pracę w innej branży niż więziennictwo – mówi doktor Bartosz Kułan.
Zygmunt Bugajski swoją pracę na rzecz Polski przypłacił życiem. Aresztowany przez Rosjan jako cywil, zginął wiosną 1940 roku w Katyniu.