W Kielcach po raz dziewiąty rozpoczęła się ogólnopolska kampania „Pola Nadziei”. Jej celem jest uwrażliwianie społeczeństwa na potrzeby osób terminalnie chorych oraz zachęcanie dzieci i młodzieży do angażowania się w pomoc potrzebującym.
– Zbierane będą także pieniądze na funkcjonowanie hospicjum – przypomniał biskup pomocniczy Diecezji Kieleckiej, Andrzej Kaleta.
– Coraz więcej osób ma skierowanie do takich zakładów leczniczych jak hospicjum, dlatego zależy nam na tym, by byli ludzie, którzy tymi chorymi będą się opiekować. Pamiętajmy, że każdy z nas może trafić do hospicjum, dlatego dobrze by było, by każdy z nas miał świadomość i krzewił wokół siebie tę ideę wolontariatu – dodał biskup Andrzej Kaleta.
Od pół roku wolontariuszem w hospicjum jest m.in. Karolina Latos.
– Najczęściej biorę udział w akcjach, podczas których kwestujemy na rzecz hospicjum, ale również spędzam czas z pacjentami. Bardzo często chodzi im tylko o rozmowę. Hospicjum to szczególne i wyjątkowe miejsce. Można tu spotkać wiele dobra, ale też i cierpienia. Poznałam tu wielu wspaniałych ludzi – dodała Karolina Latos.
Jak przypomniał ksiądz Stanisław Słowik, w dużej mierze dzięki kampanii „Pola Nadziei” na osiedlu Czarnów w Kielcach udało się wybudować pierwsze w stolicy województwa świętokrzyskiego stacjonarne hospicjum, gdzie pomoc i opiekę może znaleźć ponad 40 osób terminalnie chorych.
– W tej edycji kampanii chcielibyśmy skoncentrować się na urządzeniu terenu rekreacyjnego przy hospicjum. Mieszka tu jeszcze grupa osób, którzy są w stanie wyjść na zewnątrz. Dlatego chcemy stworzyć taki przytulny kącik, zacieniowany, urozmaicony zielenią, gdzie nasi podopieczni mogliby w warunkach jak najbardziej domowych spędzać te ostatnie dni życia – dodał ksiądz Stanisław Słowik.
W kampanii „Pola Nadziei” zawsze udział bierze Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości. Jak powiedział, wspieranie takich miejsc jakim jest hospicjum, powinno być naszą powinnością.
– To dla nas wszystkich taki „sprawdzian” naszego człowieczeństwa. Jeśli hospicjum nie jest dla nas istotne to znaczy, że coś w naszym społeczeństwie niedomaga. Osobom przebywającym w takich placówkach jak hospicjum trzeba pomagać. To od nas zależy jak spędzą te ostatnie dni tu na ziemi, wśród nas – dodał Krzysztof Słoń.
W ramach kampanii przez okres jesienno – zimowy w szkołach organizowane będą spotkania informacyjno – edukacyjne z młodzieżą. Dziś posadzone zostały żonkile. Natomiast wiosną, kiedy zakwitną, wolontariusze rozdawać je będą osobom, które wrzucą datek do puszki i w ten sposób zasilą budżet hospicjum.
W Polsce kampania przeprowadzana jest od 2005 roku, a w Kielcach od 2010 roku.