– Separacja, a rozwód to nie są pojęcia tożsame i nie można ich stosować zamiennie – wyjaśniła mecenas Paulina Badeńska. W programie „Na każdą pogodę” wytłumaczyła, że pojęciami tymi posługuje się kodeks rodzinny i opiekuńczy.
Przesłanki rozwodu i separacji można podzielić na pozytywne i negatywne. Do tych pozytywnych, czyli takich, których zaistnienie jest konieczne dla orzeczenia rozwodu i separacji zaliczamy w przypadku rozwodu trwały i zupełny rozkład pożycia, a w przypadku separacji zupełny rozkład pożycia.
Z kolei do negatywnych przesłanek, czyli takich, których zaistnienie uniemożliwia orzeczenie rozwodu i separacji zaliczamy sprzeczność orzeczenia rozwodu, bądź separacji z dobrem wspólnych małoletnich dzieci – uzupełnił Maksymilian Ślusarczyk.
Doktor nauk prawnych wyjaśnił, że w orzeczeniu o rozwodzie lub separacji sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem. Istnieją różne warianty odnośnie władzy rodzicielskiej – mówili goście Radia Kielce.
Sąd może zdecydować o pozostawieniu władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom, ograniczeniu lub pozbawieniu władzy rodzicielskiej jednemu lub obojgu, albo jej zawieszeniu jednemu lub obojgu rodzicom. Jeżeli chodzi o sytuację majątkową po orzeczeniu separacji, albo rozwodu jest ona uzależniona od ustroju majątkowego, jaki istniał pomiędzy małżonkami – tłumaczyli mecenas Paulina Badeńska i dr n. prawnych Maksymilian Ślusarczyk.
Część pierwsza:
Część druga: