Szerzenie idei hospicyjnej, uwrażliwianie społeczeństwa na potrzeby osób terminalnie chorych, propagowanie postaw otwartych na cierpienie drugiego człowieka oraz zachęcanie dzieci i młodzieży do angażowania się w pomoc potrzebującym – to cel ogólnopolskiej kampanii „Pola Nadziei”. Dziś w Kielcach odbędzie się inauguracja tegorocznej akcji.
Jak powiedział na naszej antenie ksiądz Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej, dzięki kolejnym kampaniom udało się zebrać pieniądze na budowę hospicjum, które powstało przy ulicy Mieszka I, ale najważniejszym ich efektem jest zaangażowanie społeczeństwa w pomoc potrzebującym i zrozumienie, że osoby terminalnie chore, mimo ogromnego cierpienia, mogą odchodzić z godnością.
– Dlatego nasze hospicjum jest miejscem otwartym, dlatego też, poprzez tę kampanię chcemy nie tylko zbierać fundusze, ale również zachęcać do wolontariatu. Mamy wśród wolontariuszy nie tylko młodzież, ale także dorosłych, którzy przychodzą do chorych, by porozmawiać, po prostu być, by ten czas, kiedy choroba przykuwa do łóżka ubogacić. A czym można ubogacić? – Najpiękniej właśnie obecnością drugiego człowieka – stwierdził ksiądz Krzysztof Banasik.
Gość Radia Kielce przypomniał, że fundusze zbierane podczas kampanii służą bieżącemu funkcjonowaniu hospicjum, ale też jego wyposażaniu. W ubiegłym roku zakupiono specjalistyczną karetkę do przewozu chorych. Potrzeby są ogromne. Tym razem chcemy przygotować plan i zagospodarować otoczenie placówki, by stało się piękne i przyjazne dla pacjentów i odwiedzających.
Ksiądz Krzysztof Banasik przypomniał, że Caritas prowadzi również hospicjum domowe. Z tej formy opieki korzysta w Kielcach i powiecie ponad 150 osób.
Uroczystość inauguracji kampanii „Pola Nadziei” rozpocznie o godzinie 11.00 msza święta w kaplicy hospicyjnej przy ulicy Mieszka I. Będzie jej przewodniczył bp Andrzej Kaleta. Potem zaplanowano wspólne sadzenie cebulek żonkili na rabacie przy hospicjum. Żonkile są symbolem kampanii.