Ponad 700 świętokrzyskich uczniów z dziewięciu szkół skorzystało dotychczas z usług świadczonych w dentobusie, czyli w mobilnej klinice stomatologicznej, która w trasę po regionie wyruszyła miesiąc temu.
Jak przypomina Anna Płódowska, koordynator medycznego centrum, w dentobusie świadczony jest pełny zakres usług stomatologicznych. W pierwszym etapie dzieci mają wykonywany przegląd stomatologiczny oraz zabiegi z zakresu profilaktyki. Następnie uczeń dostanie plan leczenia. W drugim etapie, z rodzicem i podpisanym oświadczeniem ze zgodą na leczenie może skorzystać ze wszelkich świadczeń, które oferują tradycyjne, stacjonarne gabinety stomatologiczne. W dentobusie możliwe jest również wykonywanie prześwietlań zębów, ponieważ pojazd wyposażony jest w aparat RTG.
– Możemy świadczyć takie same usługi, jak w gabinecie tradycyjnym, stacjonarnym. Dzieci otrzymują pełny przegląd stomatologiczny oraz zabiegi z zakresu profilaktyki, takie jak np. usunięcie złogów nazębnych, czy fluoryzacja. Po tym każdy przyjęty przez nas uczeń otrzymuje indywidualny plan leczenia. Następny krok polega na tym, że za pisemną zgodą rodzica i obligatoryjnie w jego obecności dokonujemy leczenia zębów – wyjaśnia Anna Płódowska.
Przyznaje jednocześnie, że u przebadanych już dzieci stomatolog stwierdził próchnicę zębów u 80% małych pacjentów.
– Niestety świadomość rodziców, że o zęby mleczne trzeba dbać, jak o zęby stałe wciąż jest bardzo niska. To się przekłada na to, że problem próchnicy u najmłodszych uczniów jest bardzo duży – dodaje Anna Płódowska.
Dentobus kosztował 1,5 miliona złotych. Pieniądze na jego zakup i wyposażenie przekazało Ministerstwo Zdrowia.
Do piątku włącznie dentobus stacjonował będzie przy szkole podstawowej w Cedzynie.
Szczegółowy harmonogram postoju mobilnej kliniki w październiku