Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Pod Pielgrzymem” w Nowej Słupi obchodzi 80-lecie istnienia. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła msza święta w Bazylice Mniejszej na Świętym Krzyżu. Po nabożeństwie uczestnicy przyjechali do schroniska. Zgromadzonych przywitali gospodarze obiektu, następnie miały miejsce wystąpienia zaproszonych gości. Przedstawiono również bogatą historię placówki, a także rozstrzygnięto konkurs plastyczny.
Schronisko w Nowej Słupi jest jednym z pierwszych tego typu obiektów w kraju. Rozpoczęło działalność jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Uroczyste oddanie odbyło się 27 sierpnia 1939 roku, ale już w 1938 roku z placówki korzystali turyści.
Kierownik Małgorzata Pastuszka zaznacza, że obecne schronisko zastąpiło stare, które znajdowało się w wysłużonym budynku miejscowej szkoły powszechnej.
– Obecnie mamy do dyspozycji 56 miejsc noclegowych w czterech pokojach wieloosobowych. Mamy również pokoje o nieco podwyższonym standardzie. Największe obłożenie schronisko ma w miesiącach od czerwca do października. Najczęściej z naszych usług korzystają wycieczki, które zwiedzają Święty Krzyż, czy też spacerują po Górach Świętokrzyskich – mówi Małgorzata Pastuszka.
Robert Skrobot, dyrektor Powiatowego Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Chęcinach tłumaczy, że schronisko w Nowej Słupi obok obiektów w Chęcinach, Bodzentynie, Mąchocicach-Scholasterii i Łagowie, wchodzi w skład schronisk powiatu kieleckiego. Dyrektor dodaje, że łącznie powiat dysponuje 400 miejscami noclegowymi, z których rocznie korzysta około 25 tysięcy turystów. Ceny noclegu wahają się już od 13 złotych w zależności od standardu.
Obchody 80-lecia istnienia schroniska w Nowej Słupi zakończyło wspólne ognisko.