Koncert kwartetu Filharmonii Świętokrzyskiej zainaugurował oficjalne otwarcie wystawy planszowej „100 lat odrodzonej adwokatury polskiej - z dziejów kieleckiej palestry”. Jak już informowaliśmy, ekspozycję od tygodnia można podziwiać na kieleckim Rynku. Wystawę zorganizowały Muzeum Historii Kielc oraz Okręgowa Rada Adwokacka w Kielcach.
Jak mówi Jerzy Zięba, mecenas i współautor ekspozycji, setna rocznica adwokatury nieodzownie związana jest z rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
– Jubileusz tego wydarzenia stał się impulsem do przedstawienia zarysu historii adwokatury zarówno w Kielcach, jak i w całym kraju. Podpisanie przez Józefa Piłsudskiego Statutu Tymczasowego Palestry Państwa Polskiego był jednym z podstawowych elementów odbudowy państwa po I Wojnie Światowej – podkreślił mecenas Jerzy Zięba.
Dzięki wystawie można dowiedzieć się m. in., kto był pierwszą kobietą w zawodzie adwokata w Kielcach, ilu było adwokatów przed II wojną światową, czego dotyczyła najgłośniejsza rozprawa sądowa Kielc międzywojennych, a także jak wyglądały najgłośniejsze procesy PRL.
Ekspozycja przybliża także sylwetki adwokatów kieleckich, którzy w latach zaborów walczyli o zachowanie polskości, a następnie włączyli się w odbudowę Polski, jak również przedstawicieli palestry, którzy po 1918 r. odegrali duże znaczenie w życiu publicznym Kielc. Sprzeciwiali się łamaniu zasad demokracji, stawali w obronie więźniów politycznych, ich pasje wybiegały daleko poza wykonywany zawód.
Autorami plansz są Paweł Wolańczyk i Jerzy Zięba. Za projekt plastyczny odpowiada Paulina Marzec. Patronat honorowy nad wystawą objęli m.in. prezydent miasta Wojciech Lubawski, Naczelna Rada Adwokacka oraz wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.
Ekspozycję będzie można podziwiać do 26 października.