Po raz siódmy ulicami Buska-Zdroju przeszedł Marsz Różowej Wstążeczki. Celem corocznego przedsięwzięcia jest zwiększenie świadomości na temat raka piersi i raka szyjki macicy oraz propagowanie profilaktyki badań mammograficznych i cytologicznych. Panie wyruszyły z Placu Zwycięstwa maszerując aleją Mickiewicza w stronę Parku Zdrojowego.
Bogusława Majcherczak, inicjatorka wydarzenia, podkreśla, że Marsz Różowej Wstążeczki z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród mieszkanek Buska i okolicznych miejscowości. Dodaje, że rośnie również liczba badających się kobiet w wieku od 50 do 69 lat. W powiecie buskim, w tym roku, jest to już prawie 44%.
– Mam nadzieję, że już niebawem przekroczymy te magiczne 50%, wtedy będziemy mogli mówić o dużym sukcesie naszych akcji. Między innymi temu ma służyć nasz marsz, który przypomina o konieczności badań – tłumaczy Bogusława Majcherczak.
Po dotarciu „różowego korowodu” do Parku Zdrojowego na pamiątkę spotkania posadzono dwie kolejne magnolie. Każdy kwiat, co roku, otrzymuje imię, które nosi najwięcej uczestniczek spotkania. W tym roku były to Alfreda i Henryka. Swoją magnolię zasadziła m. in. Alfreda Gąska. Jak mówi, sama bada się regularnie i zachęca do inne kobiety. Dodaje, że każda z pań sama powinna również regularnie obserwować i badać swoje piersi w domu.
– Jeżeli coś wyczujemy, natychmiast powinniśmy się udać do lekarza. Im wcześniej to zrobimy, tym lepiej. Życie jest najważniejsze. By cieszyć się nim jak najdłużej musimy się regularnie badać i nie bać się lekarzy – zaznaczyła Alfreda Gąska.
Marsz „Różowej wstążeczki” w Busku-Zdroju zakończyła prelekcja na temat profilaktyki badań mammograficznych i cytologicznych w sali konferencyjnej Sanatorium „Marconi”. Z mieszkankami powiatu buskiego spotkała się tam dr Małgorzata Biskup ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Jak informuje, świadomość kobiet w regionie w zakresie wykonywania badań profilaktycznych jest coraz większa. Szacuje się, że w całym województwie może to już być w tym roku ponad 60%.
– We wrześniu 2017 roku przeprowadziliśmy 175 badań cytologicznych. W tym roku, we wrześniu badania wykonało już ponad 1000 kobiet. To efekty także naszej pracy, zważywszy, że od zeszłego roku prowadzimy szeroką kampanię zachęcającą panie do wykonywania badań profilaktycznych. Organizujemy również bezpłatne transporty na badania. Podjęte przez nas działania przynoszą pozytywne efekty – podkreśliła Małgorzata Biskup.
W 2018 roku w Świętokrzyskim Centrum Onkologii wykonano do tej pory 4,5 tysiąca badań cytologicznych i ponad 6 tysięcy badań mammograficznych. Dla porównania w 2014 cytologię w ŚCO wykonało 1000 pań, a mammografię w 2016 roku niespełna 3 700 kobiet. Rocznie w województwie świętokrzyskim na nowotwór piersi zapada 500 kobiet, z czego 200 z nich umiera.
Z bezpłatnej cytologii w ramach Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy mogą skorzystać mieszkanki województwa świętokrzyskiego między 25 a 59 rokiem życia, które nie wykonywały tego badania w ciągu ostatnich 36 miesięcy. Z kolei z bezpłatnej mammografii mogą skorzystać panie w wieku 50-69 lat, które nie wykonywały tego badania w ciągu ostatnich 24 miesięcy.