Kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach mają bardzo duże szanse, aby w przyszłym roku znaleźć się na prestiżowej liście światowego dziedzictwa UNESCO. Ubiegłotygodniową wizytę eksperta tej instytucji, Hélène Collet, pozytywnie ocenia pełniąca funkcję dyrektora Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, Ewa Działowska.
Jak mówi, pracownicy muzeum byli bardzo dobrze przygotowani do tej wizyty i odpowiadali na wszystkie pytania, nawet najbardziej szczegółowe.
– Widać, że była zadowolona z wizyty, ale sam raport eksperta nie będzie nam znany, ponieważ zostanie utajniony – mówi Ewa Działowska.
Wyniki z tej wizyty Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków (ICOMOS) przedstawi pod koniec marca.
Dyrektor informuje, że eksperta szczególnie interesowała kwestia związana z projektem za 11 milionów złotych, który wkrótce w Krzemionkach będzie realizowany.
– Pytała o zmiany w kopalni, jednak uspokajaliśmy, że projekt nie dotyczy części zabytkowej – mówi dyrektor.
W spotkaniach z ekspertem UNESCO udział brał starosta ostrowiecki Zbigniew Duda, który zauważa, że belgijska archeolog jest przychylna wpisowi na listę.
– Wszystko wskazuje na to, że jest zrozumienie i dobre spojrzenie, takie merytoryczne i profesjonalne, na to, co w Krzemionkach mamy – mówi starosta. Dodaje przy tym, że samorządy wyrażały chęć dalszego wspierania zabytków pod względem historycznym, ale i turystycznym.
Jak informowaliśmy, pod koniec stycznia tego roku Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim złożyło wniosek do paryskiej siedziby UNESCO. Wizyta eksperta jest kolejnym krokiem. Belgijska archeolog przed zwiedzaniem zapoznała się z polskim prawem dotyczącym ochrony zabytków i środowiska. Dokładnie zwiedziła kopalnię w Krzemionkach oraz rezerwat. Odwiedziła także dwa stanowiska archeologiczne: w Borowni i Koryciźnie oraz osadę na wzgórzu Gawroniec w Ćmielowie.
O tym czy Krzemionki znajdą się na prestiżowej liście światowego dziedzictwa decyzja zostanie podjęta w lipcu 2019 roku podczas kolejnej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa.