– Mam nadzieję, że społeczność kielecka przyjmie naszych zagranicznych studentów z otwartością – mówił na naszej antenie profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej. Jak podkreślił, mimo niżu demograficznego uczelnia utrzymała liczbę kształcących się żaków na dotychczasowym poziomie. Przybyło też więcej osób z zagranicy.
– Mamy ciekawe kierunki, z którymi zarówno uczelnia, jak i studenci wiążą przyszłość, takie jak informatyka, czy budownictwo – powiedział gość Radia Kielce.
Jak zaznaczył, w tym roku po raz pierwszy będą prowadzone zajęcia w języku angielskim.
– Tak będzie na Wydziale Mechatroniki i Budowy Maszyn, a także na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki. Mamy takie dwie grupy studenckie, no i rzeczywiście są one z całego świata – od krajów afrykańskich po azjatyckie. Sądzę, że będą oni widoczni w Kielcach. Widać, że obcokrajowcy są zainteresowani zdobywaniem wykształcenia u nas, są to ludzie inni kulturowo, którymi trzeba będzie się odpowiednio zająć, żeby wprowadzić ich w nasze zwyczaje – zaznaczył rektor Politechniki Świętokrzyskiej.
Profesor Wiesław Trąmpczyński pytany o reformę szkolnictwa wyższego, która weszła wczoraj w życie stwierdził, że jeszcze długa droga do pierwszych jej efektów.
– 1 października weszła ustawa, ale to nie znaczy, że dzisiaj znajdujemy się w innym świecie. Jej efekty zobaczymy później, jej wdrażanie zostało rozłożone na 3 lata, także widoczne zmiany będą dopiero za kilka lat – mówi gość Radia Kielce.
Profesor podkreślił, że celem ustawy jest podwyższenie jakości nauki, kształcenia i współpracy z przemysłem.
– Jestem przekonany, że ta jakość się zwiększy na Politechnice, chodzi przede wszystkim o poprawę kontaktów uczelni m.in. z przemysłem zbrojeniowym – dodał.
Jak informowaliśmy, Politechnika Świętokrzyska jest jednym z głównych partnerów naukowych skarżyskiej spółki Mesko.
Przypomnijmy, w wyniku wprowadzonej ustawy dotyczącej szkolnictwa wyższego zmieni się rola rektora, sposób zdobywania stopni naukowych, model finansowania, na uczelniach powstanie nowy organ – rada uczelni.
W niedzielę wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zapowiedział od 1 stycznia 2019 roku podwyżki wynagrodzeń rozłożone na 3 lata. W przyszłym roku fundusz na wynagrodzenia na uczelniach ma wzrosnąć o 7 procent. W przyszłym roku nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe wzrosną o miliard 350 milionów złotych, dodatkowo rząd przekaże uczelniom publicznym obligacje Skarbu Państwa na kwotę 3 miliardów złotych.