160 uczniów wraz ze swoimi nauczycielami i rodzicami pokonało około 5-cio kilometrowy dystans sprzed Pomnika Legionisty w Ksanach, pod pomnik Józefa Piłsudskiego w Opatowcu. Przed rozpoczęciem biegu zasadzono również dąb pamięci, który ma przypominać o setnej rocznicy odzyskania niepodległości.
Trasę podzielono na kilka mniejszych etapów. Elżbieta Szczęsna-Kusak, dyrektor opatowieckiej Szkoły Podstawowej podkreśla, że droga, którą przebiegli uczestnicy niepodległościowego biegu jest przesiąknięta historią. To właśnie w Ksanach w 1914 roku rozegrał się jeden z rozdziałów pierwszej poważnej bitwy jaką legioniści stoczyli w widłach Nidy i Wisły walcząc z Rosjanami w rejonie Ksan, Czarków i Kociny.
– To ważna droga, którą przebiegała wędrówka do naszej niepodległości podkreśliła dyrektor placówki.
– Wszystkie dzieci zadeklarowały chęć udziału w biegu i chętnie stawiły się na starcie. Liczymy, że wydarzenie, w którym brały udział, na długo zostanie w ich pamięci – podsumowała Elżbieta Szczęsna-Kusak.
Uczniowie z opatowieckiej podstawówki, której patronem jest Józef Piłsudski, biegnąc trzymali w dłoniach narodowe flagi. Jak podkreślali, bieg ma dla nich znaczenie szczególne. To możliwość oddania hołdu polskim legionistom, w rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości.
Symbolikę miejsca, skąd wyruszył bieg podkreśla wójt Opatowca, Sławomir Kowalczyk.
– To miejsce przesiąknięte krwią, w którym w 1914 roku miały miejsce pierwsze boje Józefa Piłsudskiego. W tym miejscu swoją krew przelewali również polscy żołnierze w trakcie II wojny światowej. To miejsce szczególne w naszej gminie – zaznaczył Sławomir Kowalczyk.
Zasadzony w Ksanach dąb pamięci jest klonem słynnego Dębu Bartek. Świętokrzyscy leśnicy na 100-lecie niepodległości wyhodowali 250 sadzonek tego najsłynniejszego drzewa w kraju. Drzewka sadzone są w tym roku w wielu miejscach w kraju, również w naszym regionie.
Tomasz Zagrobelny z Nadleśnictwa Pińczów informuje, że drzewko zasadzone w Ksanach, jest jednym z 10, które trafiło na Ponidzie.
– Drzewa zasadzone są w różnych miejscach pamięci, jako symbole sprzyjające tworzeniu żywej historii. Nie bez znaczenia jest fakt, że sadzonki pochodzą od drzewa, które z racji na swój wiek jest świadkiem wielu wydarzeń z naszej historii – podkreślił Tomasz Zagrobelny.
Bieg zakończył Apel Pamięci przed stojącym nad Wisłą pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Monument upamiętnia chrzest bojowy polskich legionów, które we wrześniu 1914 roku pod dowództwem brygadiera Józefa Piłsudskiego przekroczyły w tym miejscu granicę austriacko-rosyjską. Prawie 3-metrowa, odlana z brązu postać marszałka, patrzy na zasilaną wodami Dunajca królową polskich rzek Wisłę.