Solidarnościowcy z całej Polski, reprezentujący przemysł lotniczy i zbrojeniowy, zjechali do Skarżyska-Kamiennej na coroczną pielgrzymkę. W Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej od 23 lat spotykają się przedstawiciele zakładów zbrojeniowych. Organizatorem wydarzenia jest NSZZ Solidarność przemysłu zbrojeniowego.
Przewodniczący Sekcji Krajowej Przemysłu Zbrojeniowego i jednocześnie szef „Solidarności” w Zakładach „Mesko” Stanisław Głowacki przypomniał, że patronem całego przemysłu zbrojeniowego jest święty Michał. Ustanowił go kapelan Wojska Polskiego biskup Tadeusz Płoski. Spotkanie jest okazją do wymiany doświadczeń „zbrojeniowców” z całego kraju. Podczas uroczystości w Skarżysku obecne delegacje z całego kraju m.in. Gdańska, Warszawy, Jasła, Radomia czy Pionek.
Poseł Krzysztof Lipiec obecny na uroczystości przypomniał, że odradzanie się polskiego przemysłu obronnego rozpoczęło się w 2015 roku, obecnie to jeden z najnowocześniejszych sektorów.
– To tu wprowadzane są nowatorskie rozwiązania i technologie. Warunkiem rozwoju jest także fakt, że produkty wytwarzane w Polskiej Grupie Zbrojeniowej nie są magazynowane, ale sprzedawane – podkreślił.
Z kolei poseł Maria Zuba zaznaczyła, że spotkanie osób pracujących w przemyśle zbrojeniowym i ich rodzin w Sanktuarium Ostrobramskim, jest podkreśleniem roli tego sektora w polskiej gospodarce.
Zakłady Mesko to największa firma działająca w Skarżysku Kamiennej. Wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski zaznaczył, że Mesko zawsze było wiodącym zakładem nie tylko w województwie, ale także w całej Polsce.
– Dzięki jego rozwojowi, który zaczął się już przed wojną, miasto mogło powstać w obecnym kształcie – mówił.
Radny sejmiku świętokrzyskiego Andrzej Pruś przypomniał, że Sanktuarium Matki Boskiej Miłosierdzia to symbol dla pracowników zbrojeniowych. Obecnie przemysł ten zaczął się nadspodziewanie dobrze rozwijać.
– To przemysł, który nie tylko zwiększa bezpieczeństwo, ale także podnoszący poziom życia – powiedział.
Tradycją jest, że do kościoła związkowcy idą w procesji z relikwiami księdza Jerzego Popiełuszki. Obraz nieśli pracownicy fabryki broni z Radomia. Grzegorz Gumiński w pielgrzymce uczestniczy od lat, asystę przy relikwiach księdza Popiełuszki poczytuje sobie za honor. Przypomniał, że kapłan męczennik towarzyszył robotnikom w ich pracy, dlatego teraz towarzyszy im podczas świętowania i modlitwy.
Podczas uroczystości poświęcony został także sztandar zakładów w Jaśle.