Najpierw przedstawienie artystyczne łączące taniec, śpiew oraz scenki teatralne, a później wspólne bieganie. Tak wyglądał rodzinny piknik patriotyczno-edukacyjny, który przygotowali uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Oblęgorku.
Mieszkańcy gminy Strawczyn mieli okazję zobaczyć między innymi poloneza oraz krakowiaka w wykonaniu uczniów i posłuchać patriotycznych pieśni. Alan i Natalia, którzy brali udział w inscenizacji, mówią, że sami wiele się nauczyli i mają nadzieję, że udało im się zainteresować innych uczniów historią walki o niepodległość.
– Są tu dzieci w różnym wieku, mam nadzieję, że im się podobało. Sama podczas prób dowiedziałam się nowych rzeczy na temat zaborów – mówi Natalia.
Jak podkreśla Henryka Cisowska, dyrektor szkoły w Oblęgorku, w organizację pikniku udało się zaangażować społeczność gminy Strawczyn. W organizacji pomogli strażacy ochotnicy z Oblęgorka, przedstawiciele sołectw, Stowarzyszenie Kobiet „Jagienka” oraz Stowarzyszenie „Skałka” z Oblęgorka. Swoje stoiska mieli też żołnierze z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kielcach oraz 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Jak mówi Henryka Cisowska, piknik to inauguracja projektu, który wygrał w konkursie „Godność, wolność, niepodległość” organizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Szkoła dostała maksymalne dofinansowanie z MEN w wysokości 10 tysięcy złotych.
– Uczniom zorganizowane zostaną też liczne wycieczki śladami Józefa Piłsudskiego. W szkole będą odbywały się wykłady, warsztaty poświęcone naszej historii. Lekcje takie dla naszych dzieci planujemy również prowadzić w Muzeum imienia Henryka Sienkiewicza, z którym współpracujemy - zapowiada Henryka Cisowska.
Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty nie ukrywa, że bardzo go cieszy inicjatywa Szkoły Podstawowej w Oblęgorku. Jak podkreśla, przyszłość naszego kraju zależy od obecnej młodzieży.
– Ważne, żeby zdawała sobie ona sprawę, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze i trzeba o nią dbać, a w razie potrzeby też walczyć – twierdzi kurator.