W sobotę w Galerii Van Rij w Ćmielowie zostaną zaprezentowane prace znanego, pochodzącego z Kielc, artysty Rafała Olbińskiego i jego córki Natalii Olbińskiej. Wystawa „Olbiński – Olbińska. Metamorfozy” będzie wyjątkowym wydarzeniem, ponieważ prezentowane prace nie były dotąd nigdzie pokazywane i stanowią nieznany szerszej publiczności, fragment twórczości obojga artystów.
Celem wystawy nie jest konfrontacja a dialog międzypokoleniowy, który pokazuje, iż można znaleźć wspólny język w wielopłaszczyznowej pracy twórczej. Ekspozycja będzie zbiorem obrazów i rysunków Rafała Olbińskiego. Planowane jest również pokazanie prac pochodzących z jego najnowszego projektu, czyli scenografii tworzonej do Opery „Zaczarowany flet”.
Natomiast Natalia Olbińska, specjalnie na wernisaż, który będzie jej pierwszą wystawą, we współpracy z Fabryką Porcelany AS Ćmielów, stworzyła dwie porcelanowe rzeźby o imionach Doris i Nereus, którzy w mitologii greckiej byli bogami mórz. I to właśnie stworzenia oraz świat, który znajduje się pod powierzchnią wody, były inspiracją dla artystki. Łącznie przygotowanych zostanie 50 sztuk rzeźb, które następnie zostaną własnoręcznie udekorowane przez artystkę.
Kuratorka wystawy Katarzyna Rij informuje, że największym wyzwaniem podczas tworzenia ekspozycji było wkomponowanie tematów morskich w przestrzeni galerii.
– Nasza siedziba mieści się w starej malarni porcelany i jest to niewątpliwie postindustrialna przestrzeń. Mogłoby się wydawać, że w takich wnętrzach łatwo skomponować świat morski, jednak jak się okazuje, nie należy to do najprostszych zadań - podkreśliła.
Rafał Olbiński, przedstawicieli tzw. polskiej szkoły plakatu, urodził się w Kielcach w 1943 roku. Zajmuje się malarstwem i grafiką. Twórczość Rafała Olbińskiego jest doceniana na całym świecie. Podczas swojej pracy zawodowej współpracował m.in. z takimi tytułami jak „The New York Times”, „Newsweek”, „BusinessWeek” czy „Der Spiegel”.
Córka artysty, Natalia Olbińska, urodziła się i wychowała w Stanach Zjednoczonych. Ukończyła m.in. studia na Wydziale Form Przemysłowych Uniwersytetu Carnegie Mellon w Pittsburghu (2010). Pracowała również przy projektowaniu i instalacji wystawy „Ptaki” w Museum of Natural History w Pittsburghu. W 2014 roku, podczas stażu w École Nationale Supérieure des Arts Décoratifs w Paryżu wygrała konkurs na plakat niezależnego festiwalu filmowego w Cannes. We współpracy z ojcem Rafałem Olbińskim, zaprojektowała instalację „Skrzydła wolności”, prezentowaną podczas Pikniku Wolności 2014 w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
Wernisaż wystawy „Olbinski – Olbińska. Metamorfozy” odbędzie się w sobotę (24 listopada) w siedzibie głównej Galerii Van Rij przy ulicy Sandomierskiej 243 w Ćmielowie.