Na kieleckim Rynku można oglądać plansze przedstawiające kilkanaście sylwetek prawników, którzy swoją postawą wpisali się na stałe w historię walki o Polskę i późniejszą jej odbudowę.
Na prezentowanej ekspozycji „100 lat odrodzonej adwokatury polskiej”, można zapoznać się z informacjami i zdjęciami, które dotyczą m. in. sylwetek zasłużonych mecenasów, wśród nich pierwszej kobiety adwokat w Kielcach Haliny Plenkiewicz, czy głośnych procesów sądowych, którymi żyły ówczesne media. Jednym z nich była sprawa dotycząca dewastacji sklepów żydowskich w przedwojennych Kielcach.
Pracownik Muzeum Historii Kielc Paweł Wolańczyk informuje, że przyczynkiem do stworzenia wystawy był Statut Tymczasowy Palestry Państwa Polskiego, który w 1918 roku podpisał Naczelnik Państwa Józef Piłsudski. – Zdecydowanie był to przełomowy krok, w tworzeniu tożsamości adwokatów w niepodległej Polsce – podkreślił.
Prace nad wystawą trwały kilka miesięcy. Zgromadzone materiały pochodzą z Muzeum Historii Kielc, warszawskiego Muzeum Adwokatury Polskiej, a także z kolekcji prywatnych. Wśród nich, jest list Mariana Sołtysiaka „Barabasza” do mecenasa Andrzeja Płoskiego, który był jednym z jego obrońców podczas procesu politycznego na początku lat 50. Ten dokument, a także zdjęcia adwokata, przekazała rodzina Piotra Płoskiego.
Paweł Wolańczyk informuje, że wystawa to również ciekawostki. – Na 24 planszach będzie można m. in. zobaczyć, co wyróżniało adwokata przed wojną. Dodam iż nie była to toga, a specjalnie przygotowana szarfa – zaznaczył.
Wystawa zorganizowana jest przez Muzeum Historii Kielc i Okręgową Radę Adwokacką w Kielcach. Będzie ona dostępna dla zwiedzających na Rynku do 26 października tego roku. W najbliższych dniach odbędzie się oficjalne otwarcie ekspozycji, które przeprowadzą przedstawiciele adwokatury kieleckiej.