Szkoła Podstawowa w Wielgusie, w gminie Kazimierza Wielka, będzie nosiła imię ks. Andrzeja Biernackiego – założyciela i wieloletniego lidera Zespołu Pieśni i Tańca „Gorzkowianie”. Taką decyzję podjęli kazimierscy radni na ostatniej sesji rady miasta. Uroczyste nadanie szkole imienia zmarłego w 2013 roku kapłana zaplanowano na 8 listopada.
Szkoła Podstawowa w Wielgusie funkcjonuje na terenie parafii Gorzków, której ks. Andrzej Biernacki był proboszczem przez 25 lat. Jak tłumaczy, dyrektor placówki, Elżbieta Wojtasik, nowy budynek szkoły, która powstała jeszcze przed II wojną światową, oddano do użytku w 1997 roku. Inicjatorem powstania obiektu, jak zaznacza, był właśnie ks. Andrzej Biernacki.
Elżbieta Wojtasik dodaje, że pozytywnie o inicjatywie nadania szkole imienia ks. Biernackiego wypowiedzieli się rodzice, nauczyciele i cała społeczność parafii Gorzków. Dyrektor placówki w Wielgusie przypomina również, że w ubiegłym roku, na 20-lecie nowej szkoły odsłonięto w niej tablicę poświęconą kapłanowi z Gorzkowa.
– Ks. Andrzej Biernacki przez wiele był związany z naszą szkołą również jako nauczyciel religii. Był animatorem życia kulturalnego i jest dla nas lokalnym bohaterem. Nauczył ludzi miłości do ziemi ojczystej – podkreśliła Elżbieta Wojtasik.
W podobnym tonie o wieloletnim proboszczu parafii Gorzków wypowiada się burmistrz Adam Bodzioch. Przypomniał, że w 2007 roku, ks. Andrzejowi Biernackiemu przyznano tytuł pierwszego honorowego obywatela gminy Kazimierza Wielka.
– To postać niezwykła, nietuzinkowa. Był szanowanym i lubianym kapłanem, który ewangelizował poprzez kulturę. Założony przez niego zespół był znany od Kijowa do Paryża. Zasłużył na to, byśmy przechowywali i podtrzymywali o nim pamięć – powiedział burmistrz.
Kapłana ciepło wspomina również Roman Ilkiw z Centrum Ukraińsko-Polskiej Współpracy, który przez lata współpracował z ks. Biernackim.
– Był księdzem i dyplomatą – wielkim człowiekiem. Był także sobowtórem św. Jana Pawła II, w którego postać wcielał się w trakcie licznych przedstawień. Był wzorem do naśladowania. Takich ludzi powinno być więcej – uważa Roman Ilkiw.
Przez wiele lat z zespołem Gorzkowianie związana była również odpowiedzialna za promocję w kazimierskim ratuszu Agnieszka Styczęń. Jak mówi, dorobek koncertowy formacji opierał się głównie na kulturze ludowej, zachowanej w muzyce, tańcu, stroju oraz na pieśniach religijnych i narodowych regionów małopolskiego i świętokrzyskiego. Była członkini zespołu przypomina, że ks. Biernacki powołał grupę w połowie lat 90. Był w niej dyrygentem, kapelmistrzem, reżyserem i choreografem, a także menadżerem w jednej osobie.
– Bardzo miło i ciepło wspominam ks. Andrzeja, który nazywany był ambasadorem kultury polskiej za granicą. Koncertowaliśmy w trzynastu krajach promując polską kulturę w piosenkach i tańcu. Bardzo brakuje nam jego osoby – podsumowała Agnieszka Styczeń.
Zespół Pieśni i Tańca „Gorzkowianie” zakończył działalność po śmierci swojego lidera. Do dziś funkcjonuje założona przez niego orkiestra dęta.
Ks. prałat Andrzej Biernacki urodził się w 1932 roku w Chrząstowie koło Koniecpola. Święcenia kapłańskie przyjął 25 lat później w Kielcach. Przed rozpoczęciem posługi w Gorzkowie pracował m. in. w kieleckiej parafii Chrystusa Króla. Od 2008 roku przebywał na emeryturze w Domu Księży Emerytów. Zmarł po długiej chorobie 11 listopada 2013 roku w wieku 81 lat. Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Gorzkowie.