Stulecie istnienia świętuje w tym roku parafia pw. Świętego Stanisława Biskupa w Piórkowie. Z tej okazji, w październiku zostanie wydany album ze zdjęciami obrazującymi historię kościoła i wspólnoty.
Proboszcz – ksiądz Marek Bieniasz przypomina, że parafia powstała we wrześniu 1918 roku, na wniosek mieszkańców, którzy na msze musieli chodzić do kościołów w Łagowie bądź Baćkowicach. Początkowo, jako miejsce modlitwy służyło dzisiejsze prezbiterium, do którego potem dobudowano drewniany przedsionek.
Obecny proboszcz podkreśla, że życie parafii nie było łatwe, szczególnie w czasie drugiej wojny światowej.
– Ksiądz Krupa wybudował drewniany kościół obok cmentarza, ale nie został on oddany do użytku, ponieważ Niemcy go rozebrali, a sam proboszcz, podczas niemieckiego bombardowania został ranny i zmarł – opisuje.
Jak tłumaczy ks. Marek Bieniasz, album powstaje po to, aby w jednym miejscu zgromadzić stare zdjęcia przedstawiające życie parafii oraz proces tworzenia kościoła. Jak mówi, na fotografiach prezentowane są kolejne etapy budowy świątyni i odbywające się tam odpusty. Jest również zdjęcie dworu rodziny Wrotnowskich, którzy na potrzeby kościoła podarowali duży teren.
Jednym z najcenniejszych miejsc parafii jest staw, znajdujący się za kościołem. Jest widoczny na mapach już w XV wieku. Na wodzie umieszczono starą figurę Jana Nepomucena, do której w czasie wojny Niemcy strzelali, następnie wrzucili ją do wody. Jeden z parafian wyłowił figurę, która do końca wojny pozostała w ukryciu. Dziś zdobi staw i teren wokół kościoła.
Na 100-lecie parafii ufundowana została tablica, upamiętniająca wszystkich księży posługujących w Piórkowie. W kwietniu odbyły się misje, które prowadzili ojcowie oblaci ze Świętego Krzyża. Zwieńczeniem misji było postawienie dużego krzyża, który stoi na terenie placu kościelnego.