Karmienie piersią zaspokaja potrzeby żywieniowe niemowlęcia i stwarza niepowtarzalne warunki rozwoju fizycznego i psychicznego. O tym, jak długo należy karmić piersią i czy dieta matki ma znaczenia, rozmawiamy z doktor Joanną Zielonko – Międzynarodowym Konsultantem Laktacyjnym z Kliniki Neonatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
Pani doktor w ostatnich latach bardzo dużo mówi się o karmieniu piersią. To moda, czy faktyczna potrzeba?
Mleko mamy zawiera idealne proporcje doskonale wchłaniających się z przewodu pokarmowego składników odżywczych. Jego skład jest skrojony na miarę potrzeb niemowlęcia, zawiera niezbędne i lekkostrawne białka, tłuszcze, węglowodany, przeciwciała, prebiotyki i setki innych składników, które wciąż na nowo zaskakują badaczy swoimi niezwykłymi zaletami.
Czy z czasem pokarm mamy traci na wartości?
Skład pokarmu idealnie dopasowuje się do zmieniających się potrzeb i warunków (np. wieku dziecka, jego zapotrzebowania na poszczególne składniki odżywcze, a nawet do pory dnia). To właśnie dlatego tak trudno jest wyprodukować jego idealną kopię – żadne mleko modyfikowane nie jest w stanie dorównać matczynemu. Mleko zmienia się też w trakcie karmienia: to, które płynie na początku, zawiera więcej wody i zaspokaja pragnienie dziecka, a po kilku minutach staje się bardziej kaloryczne i syci malca.
Jak pobudzić laktację?
Organizm mamy produkuje tyle mleka, ile potrzebuje dziecko, bowiem karmienie pobudza laktację. Im niemowlę częściej ssie, tym więcej mleka wytwarzają piersi.
Czy powinno się karmić o regularnych porach, czy na żądanie ?
Zdecydowanie na żądanie. Początkowo mama powinna karmić dziecko mniej więcej co dwie godziny. Później ten czas ulega wydłużeniu.
Więcej o karmieniu piersią w rozmowie.
Część pierwsza:
Część druga: