Przy Pomniku Zwycięstwa Legionów w Czarkowach w gminie Nowy Korczyn oddano hołd poległym w bitwie korczyńskiej legionistom. Oddziały pod dowództwem Józefa Piłsudskiego między 16 a 23 września 1914 roku stoczyły w tym miejscu krwawy bój z oddziałami rosyjskimi.
Tegoroczna, 104. rocznica chrztu bojowego 1. Pułku Piechoty Legionów Polskich zbiegła się z 90. rocznicą odsłonięcia monumentu upamiętniającego te wydarzenia.
Uroczystość w Czarkowach odbyła się zgodnie z ceremoniałem Wojskowym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej z kompanią honorową żołnierzy służby przygotowawczej z kieleckiej Bukówki i pocztem flagowym. W uroczystości wzięła również udział Orkiestra Wojskowa Garnizonu Kraków.
Obchody rozpoczęła polowa msza święta. Następnie odbył się apel pamięci, w trakcie którego złożono pod pomnikiem kwiaty i zapalono znicze pamięci.
Lidia Płonka, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej, przypomina, że do najbardziej krwawego starcia w bitwie pod Czarkowami doszło 23 września. Zwycięstwo zmobilizowało legionistów do kolejnych walk o niepodległą Polskę. Lidia Płonka podkreśla, że w walkach u boku Józefa Piłsudskiego uczestniczyła większość późniejszych najwyższych dowódców Wojska Polskiego II Rzeczpospolitej.
– Wśród nich trzech przyszłych marszałków Polski: Józef Piłsudski, Edward Rydz Śmigły i Michał Rola-Żymierski oraz prawie stu przyszłych generałów Wojska Polskiego. Szczególnym męstwem wykazali się żołnierze plutonu Czesława „Młota” Fijałkowskiego nie cofając się przed wrogiem ani na krok – zaznaczyła Lidia Płonka.
W 1928 roku w hołdzie poległym legionistom wybudowano w Czarkowach Pomnik Zwycięstwa Legionów, który w styczniu 1945 roku wysadzili w powietrze wkraczający na te tereny żołnierze Armii Czerwonej. Został on odbudowany na podstawie pierwotnego projektu na początku lat 90. Nad jego odbudową czuwał Komitet Odbudowy Pomnika zrzeszający działaczy społecznych z Kazimierzy Wielkiej, Nowego Korczyna, Pińczowa i Opatowca. Komitetowi przewodniczył Józef Cabaj, kapitan Wojska Polskiego i pedagog ze Starego Korczyna.
W uroczystościach w Czarkowach co roku bierze udział jego córka Beata Cabaj-Świech. Jak podkreśliła, pomnik jest dla niej symbolem pierwszych walk niepodległościowych z początku minionego wieku, ale również symbolem patriotycznej postawy tych, którzy pod koniec tego wieku zabrali się za odbudowę znaku pamięci, który ówczesne władze ludowe niszczyły.
Z poległych 22 legionistów w bojach operacji korczyńskiej, 17 pochowano na cmentarzu wojennym w Gręboszowie. Pozostali spoczęli na cmentarzach w Krakowie, Opatowcu, Uciskowie i Czarkowach.
W tegorocznych obchodach wzięły udział delegacje związków kombatanckich, stowarzyszeń, szkół i służb mundurowych, a także władze samorządowe, harcerze i mieszkańcy. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.