Ponad 250 osób wzięło udział w gali jubileuszowej z okazji 90-lecia Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej, która odbyła się w Centrum Kongresowym Targów Kielce. W uroczystościach uczestniczyli prezesi Polskiego Związku Piłki Nożnej, szefowie wojewódzkich związków z całego kraju, a także działacze i przedstawiciele klubów z naszego regionu.
Prezydent Kielc Wojciech Lubawski podkreślił, że dumą miasta i regionu jest kielecka Korona, nieprzerwanie występująca od ponad 10 lat w ekstraklasie.
– Czuję satysfakcję, że Korona to lider związku, ale mam świadomość i przekonanie, że świętokrzyską piłkę tworzą też inne kluby, czasami te bardzo małe, którym trzeba pomagać i które takiej pomocy potrzebują. Te stowarzyszenia wykonują bardzo piękną i pożyteczną pracę – podkreślił prezydent Wojciech Lubawski.
Liczną grupę podczas gali stanowili przedstawiciele KSZO Ostrowiec. Klub ten zapisał piękną kartę w historii świętokrzyskiej piłki nożnej. Drużyna z hutniczego miasta, jako pierwszy zespół z regionu, awansowała w 1997 roku do ekstraklasy. Jednym z piłkarzy, który grał wtedy w KSZO był Tomasz Żelazowski.
Popularny „Żelazko” wspomina, że piłką nożną żyło wtedy całe miasto. – Cieszę się, że byłem jednym z współtwórców tego sukcesu. Popularność futbolu w mieście była wtedy ogromna, wszyscy ludzie się piłką interesowali i awans do ekstraklasy był dla kibiców największą nagrodą – podkreśla Tomasz Żelazowski.
Trenerem, który wprowadził KSZO do ekstraklasy był wówczas Czesław Palik. Szkoleniowiec ten awansował również z Koroną do II ligi, najpierw jako piłkarz, a później dwukrotnie jako trener.
Czesław Palik przyznał, że w czasach, w których on grał, a później został trenerem, realia były zupełnie inne.
– My w lidze nie mieliśmy przede wszystkim gdzie trenować. Trenowaliśmy na słynnej „glince”, gdzie jak było błoto, to wpadało się po kostki, a jak była susza, to gdy zawiał wiatr, to nie było widać połowy boiska. W takich właśnie warunkach rodziła się kielecka Korona, która jest i była dumą miasta - powiedział pochodzący z Krakowa szkoleniowiec.
W trakcie gali jubileuszowej wręczone zostały odznaczenia przyznane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, a także przez Polski Związek Piłki Nożnej. Wyróżnionych zostało 28 osób i 5 klubów z naszego regionu.