Szkoła średnia w Bodzentynie świętuje stulecie istnienia. Z tej okazji, na Rynku Głównym z udziałem nauczycieli i absolwentów placówki odsłonięto okolicznościową tablicę. Magdalena Tusień-Kuzka, pierwsza w historii tej szkoły kobieta, która sprawuje funkcję dyrektora mówi, że przez sto lat istnienia placówce wielokrotnie zmieniano nazwę. Szkoła wyposażona jest teraz w bardzo nowoczesny sprzęt np. tablice interaktywne.
– Jest mi niezwykle miło spotkać grono absolwentów, różnych roczników. Odwiedziła nas starsza kadra nauczycielska oraz ludzie, którzy zajmują teraz wysokie stanowiska, kierownicy, dyrektorzy czy lekarze. Panuje świetna atmosfera – mówi Magdalena Tusień-Kuzka, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół w Bodzentynie.
Michał Rachtan, emerytowany dyrektor szkoły jest zarazem jej absolwentem. Naukę w placówce zakończył w 1974 roku. Jak mówi, jest ze szkołą związany od dawna, bo pracowali w niej jego rodzice. W latach świetności chodziło do niej nawet 600 osób, teraz przez niż demograficzny nabór jest zdecydowanie niższy.
– Poza tym występuje spora konkurencja w oświacie i dużo młodzieży z terenu naszej gminy wyjeżdża do większych miast - mówi Michał Rachtan.
Za początek szkoły średniej w Bodzentynie uważa się 1918 rok, kiedy to Polska Macierz Szkolna powołała Progimnazjum Filologiczne. W czasie II wojny prowadzono w Bodzentynie tajne nauczanie, potem powstało Państwowe Liceum Pedagogiczne, które kształciło kadry nauczycielskie dla szkół województwa kieleckiego. Od 1956 roku wprowadzano systematycznie klasy Liceum Ogólnokształcącego, które istnieje do dziś. W 1983 roku szkole nadano imię Józefa Szermentowskiego, pochodzącego z Bodzentyna malarza.
Z okazji jubileuszu placówka przygotowała okolicznościową publikację „1918 – 2018. Sto lat Szkoły Średniej w Bodzentynie”.