Pińczów świętuje 590. rocznicę lokacji miasta. Uroczystości rozpoczęły w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury wykłady poświęcone historii miejscowości. Następnie odsłonięto kopię dokumentu lokacyjnego z 21 września 1428 roku. Punktem kulminacyjnym piątkowych obchodów było historyczne widowisko „Zatrzymaj się, to przemijanie ma sens”, w którym wzięło udział ponad 60 wykonawców.
Pomysłodawczynią i reżyserką przedsięwzięcia jest pińczowska społeczniczka Bożena Szatkowska-Mostek. Jak podkreśla, w pracę nad stworzeniem spektaklu zaangażowanych było wielu, zarówno starszych, jak i młodszych mieszkańców miasta. Tłumaczy, że tytuł widowiska został zaczerpnięty z poematu Jana Pawła II „Tryptyk rzymski”. Bożena Szatkowska-Mostek dodaje, że na scenie widzowie mogli podziwiać między innymi choreograficzny układ przestawiający powstanie rzeki Nidy.
– Pińczów został naznaczony ciekawą historią od początku swojego istnienia. Rozkwit miasta, co utrwalił w swoich kronikach Jan Długosz, przypadł na okres późnego średniowiecza i późniejsze wieki. Warto wspomnieć, że nasze miasto w pewnym okresie pretendowało do stolicy regionu, konkurując z Krakowem – zaznaczyła Bożena Szatkowska-Mostek.
Burmistrz Włodzimierz Badurak wyjaśnia, że oryginalny akt lokacyjny miasta znajduje się w Muzeum Narodowym w Kielcach. Miasto, jego kopię i przetłumaczony na język polski tekst, który na nim widnieje postanowiło umieścić w pińczowskim Muzeum Regionalnym. Włodarz miasta przypomniał, że miasto założył i uczynił sławnym Zbigniew Oleśnicki, sekretarz króla Władysława Jagiełły i późniejszy, pierwszy w Polsce kardynał, który założył w Pińczowie opactwo oo. paulinów.
– Pińczów może poszczycić się piękną historią i zasługuje na to, by uroczyście obchodzić każdą rocznicę jego powstania – podsumował Włodzimierz Badurak.
W trakcie sobotnich obchodów rocznicy lokacji miasta otwarta zostanie poplenerowa wystawa rzeźbiarska „Dziedzictwo”, a także wystawa malarska prezentująca piękno Ponidzia oraz fotograficzna prezentująca nieznane zakątki Pińczowa. Obchody zakończy w niedzielę msza święta w kościele św. Jana Apostoła i Ewangelisty.