Kandydatki w wyborach do Rady Miasta Kielce ze stowarzyszenia Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty czują się zaszczute przez urzędników z ratusza? Jest to związane prowadzonym postępowaniem administracyjnym, które ma ustalić faktyczne miejsce zamieszkania trzech osób, wobec których zachodzi podejrzenie, że mieszkają poza Kielcami.
Chodzi między innymi o Katarzynę Wasiak, która wczoraj zrezygnowała z ubiegania się o mandat radnej. Przyczyną takiej decyzji były pojawiające się informacje o tym, że kandydatka stowarzyszenia jest zameldowana w Bilczy, a nie w Kielcach, co w świetle prawa uniemożliwia ubieganie się o mandat radnej.
Podobne postępowanie weryfikacyjne urzędnicy miejscy prowadzą wobec Agnieszki Ciesielskiej i Weroniki Czech, które również znajdują się na listach stowarzyszenia w wyborach do Rady Miasta.
Podczas spotkania z dziennikarzami, kandydatki przedstawiły swoje oświadczenia, w których deklarują, że są zameldowane w Kielcach i czują się skrzywdzone przez, ich zdaniem, nachalne działanie urzędników prowadzących postępowanie. Katarzyna Wasiak podkreśla, że w związku ze stresem, jaki wywołało u niej prowadzone przez urzędników postępowanie administracyjne postanowiła zrezygnować z ubiegania się o mandat radnej.
– Nie jestem psychicznie przygotowana na takie sytuacje, jakie miały miejsce w ostatnim czasie. Zwłaszcza to, że ktoś może przeszukiwać moje mieszkanie. Zawiadomienie o wszczęciu wobec mnie postępowania administracyjnego było dużym szokiem – dodaje.
Zdaniem Danuty Papaj, pełnomocnika wyborczego stowarzyszenia Projekt Świętokrzyskie, czynności podejmowane przez urzędników mogły być odebrane jako niestosowne.
– Jesteśmy za tym, aby wszystko przebiegło zgodnie z prawem. Chcemy, by wszystkie wątpliwości były wyjaśniane w sposób kulturalny. Moim zdaniem, nachodzenie kogoś po godzinie szóstej rano, nie jest odpowiednią porą na załatwianie takich spraw – dodaje.
Tymczasem Ewa Cybula, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Działalności Gospodarczej w ratuszu, podkreśla, że postępowanie pracowników urzędu jest prowadzone zgodnie z prawem i ustalonymi przepisami.
– W przypadkach ustalenia faktycznego zamieszkania danej osoby przeprowadza się szczegółowe oględziny. W ramach zbierania dowodów wzywa się także świadków, między innymi sąsiadów, lub inne osoby, które mogą wnieść istotne kwestie dotyczące sprawy – dodaje.
Ewa Cybula zaznacza, że w przypadku postępowania administracyjnego najważniejszą czynnością jest zawiadomienie stron. Bez tego nie jest możliwe dalsze prowadzenie działań przez urzędników, nie było więc mowy o nachodzeniu kandydatek danego komitetu wyborczego – podkreśla.