Indeks Uniwersytetu Jagiellońskiego za opowiadanie na temat alternatywnej historii odzyskania przez Polskę niepodległości. Takie jest założenie konkursu – „Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim”, organizowanego przez Fundację Underground. Organizatorzy sugerują, żeby podczas pisania tekstu posłużyć się twórczością Jacka Kaczmarskiego.
W Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” Instytutu Pamięci Narodowej odbyły się prelekcje i warsztaty poświęcone wydarzeniom z 1918 roku oraz twórczości Jacka Kaczmarskiego.
Marcin Szymański, prezes fundacji, podkreśla, że w swojej twórczości, Kaczmarski często nawiązywał do walki o niepodległość.
– Jacek jest bardem wolności, ale wiele osób nie wie, że śpiewał również o niepodległości. Z okazji stulecia jej odzyskania przez Polskę postanowiliśmy zorganizować konkurs, który zwiększy wiedzę na temat wydarzeń z 1918 roku, ale też przybliży młodym ludziom twórczość Jacka Kaczmarskiego – mówi Marcin Szymański.
Motywem przewodnim warsztatów była też historia oswobodzenia Krakowa w 1918 roku przez nieznanego szerzej porucznika, Antoniego Stawarza. Maksymilian Dróżdż, uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach uważa, że prelekcje były bardzo przydatne nawet dla osób, które nie planują pisać opowiadania.
– Ja raczej w konkursie udziału nie wezmę, ale zamierzam sprawdzić się w olimpiadzie z wiedzy o społeczeństwie i na pewno ta wiedza mi się do tego przyda. Poza tym wykład o Jacku Kaczmarskim był bardzo ciekawy – tłumaczy Maksymilian.
Kielce są jednym z czterech miast w Polsce, gdzie Fundacja Underground przy wsparciu IPN prowadziła warsztaty. Finał konkursu „Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim” odbędzie się 9 listopada w Krakowie w Muzeum Armii Krajowej.